Papež při audienci: Křesťané by měli společnosti přinášet radost z evangelia

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 11. 2023, 13.14

Papež František při pravidelné středeční generální audienci pokračoval v katechezích o apoštolské horlivosti a zamýšlel se nad posláním křesťanů sdílet radost z evangelia. Katechezi přečetl Mons. Filippo Ciampanelli, úředník Státního sekretariátu, protože Svatý otec se stále zotavuje ze zánětu plic.

image:Image 47/source/orig/46338_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2023-11-29t125349-038.jpeg
Vatican Media

Podle papeže se o dnešní době mluví téměř vždy negativně. Války, klimatické změny, nespravedlnost a křivdy dodávají tomuto současnému pesimismu na důvěryhodnosti. Technologický pokrok a individualismus často podporují naše přirozené touhy po velikosti, po nenasytné ekonomické moci.

"Mohli bychom dokonce říci, že se nacházíme v první civilizaci v dějinách, která se globálně snaží organizovat lidskou společnost bez přítomnosti Boha, soustředěnou do obrovských měst, které navzdory svým závratným mrakodrapům zůstávají horizontální. Při úvahách o tomto začarovaném kruhu se mi vybaví biblická babylonská věž."

V reakci na tuto situaci Svatý otec uvedl, že Evangelii gaudium se snaží vyzvat církev, aby evangelizovala naše kultury tím, že pochopí nové způsoby přístupu lidí k Bohu a k sobě navzájem. "Ježíše lze hlásat pouze tak, že se zabydlíme v kultuře své doby; a vždy si vezmeme k srdci slova apoštola Pavla o přítomnosti: "Hle, nyní je čas příhodný, hle, nyní je den spásy."

Dále vyjádřil pozitivnější pohled na současnou situaci a poznamenal, že evangelium nabízí poselství naděje pro každou dobu, včetně té naší. "Apoštolská horlivost není nikdy pouhým opakováním zavedeného způsobu, ale svědectvím o tom, že evangelium je tu pro nás živé i dnes," zmínil v promluvě.

Věřící musí vyjít do ulic našeho světa a podporovat setkání a jednotu, a ne provolávat Ježíšovo jméno z domova. "Učiňme Ježíšovu touhu svou vlastní: pomáhejme bližním, aby neztratili touhu po Bohu, aby mu otevřeli svá srdce a našli toho jediného, který dnes a vždy dává lidstvu pokoj a radost," uzavřel promluvu Svatý otec.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Eucharistie - srdce církve