Papež při audienci: Lakomství je nemoc srdce

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 1. 2024, 11.13

Při pravidelné generální středeční audienci v aule Pavla VI. hovořil papež František o lakomství, které spočívá v lpění na věcech. Připomněl, že tato neřest se netýká jen bohatých lidí a často nemá nic společného se stavem bankovního účtu. "Je to nemoc srdce, nikoliv peněženky," zdůraznil Svatý otec v další ze svých katechezí o neřestech a ctnostech.

image:Image 50/source/orig/49849_papez-frant.jpeg
Vatican Media

“Lakomství je jakási závislost na penězích, která člověku brání ve velkorysosti,“ uvedl papež a připomněl, že dokonce i pouštní otcové zkoumali tuto neřest a zjistili, že se může zmocnit i mnichů, kteří se zřekli velkého dědictví. V samotě svých cel lpěli na předmětech malé hodnoty, které nepůjčovali, nedělili se o ně, a ještě méně byli ochotni je rozdávat. Staly se pro ně určitým fetišem, od kterého nebyli schopni se odpoutat. Svatý otec upozornil, že nezdravý vztah k majetku, může vyústit ve formy nutkavého hromadění. “K vyléčení této chamtivosti navrhli mniši razantní, ale velmi účinnou metodu: rozjímání o smrti. Ať už člověk na tomto světě nashromáždil sebevíc majetku, jedno je naprosto jisté: do hrobu si ho nevezme.“ Papež poukázal na absurditu této neřesti, kdy vazba na majetek, kterou si budujeme pomocí věcí, je pouze iluzorní, protože nejsme pány tohoto světa.

“Tyto prosté úvahy nám umožňují nahlédnout do potřeby hromadit si majetek, která je vlastně snahou zahnat strach ze smrti. Připomeňme si podobenství o chamtivém člověku, kterému pole nabídla bohatou úrodu, a tak si lámal hlavu, jak zvětšit sýpky, aby se do nich vešla. Ten muž měl vše propočítané, naplánované do budoucna, ale nepočítal se smrtí,“ papež varoval, že ačkoli je možné být pány svých statků, často tyto majetky mohou nakonec ovládat nás. Můžeme se stát úzkostlivými v tom, abychom stále hromadili více a udrželi si to, co máme, ale nebereme v úvahu, že o všechen náš majetek můžeme v okamžiku přijít.

"Buďme tedy pozorní a štědří ke všem, hlavně k těm, kteří nás nejvíce potřebují,“ uzavřel svou promluvu Svatý otec.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Příběhy z jiného vesmíru
Příběhy z jiného vesmíru Marek Vácha
image:Image Ježíšovy cesty I.
Ježíšovy cesty I. František Mráček
image:Image O duchovním životě a o modlitbě
O duchovním životě a o modlitbě Józef Augustyn
image:Image Mystici a zenoví mistři