Papež při audienci: Usmiřte se a zbavte se hněvu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 1. 2024, 13.22

Během své pravidelné středeční generální audience se papež František zamýšlel nad hříchem hněvu a vyzval, abychom zabránili nesprávnému vyjadřování své zloby a následovali Pánův příklad odpuštění.

image:Image 51/source/orig/50329_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-7.jpeg
Vatican Media

"Hněv a zloba se mohou vymknout kontrole, proto bychom se měli snažit o dosažení vnitřního pokoje a smíření," tuto myšlenku vyslovil Svatý otec během středeční generální audience, která se konala ve vatikánské aule Pavla VI. v Římě. V pokračování cyklu katechezí o ctnostech a neřestech se papež tento týden zaměřil na hřích hněvu a označil jej za obzvláště temnou neřest.

“Hněv je zřejmě nejsnáze rozpoznatelný z fyzického hlediska, člověk ovládaný vztekem jen stěží skrývá tento stav. Poznáte ho podle pohybů jeho těla, agresivity, ztíženého dýchání, ponurého a zamračeného výrazu v obličeji,“ řekl papež a poznamenal, že hněv je neřest, která nenechává žádný prostor k polevení, když se projevuje nejostřeji. "Někteří muži potlačují svůj hněv, v práci jsou klidní a soucitní, ale jakmile se ocitnou doma, stávají se pro své partnerky a děti nesnesitelnými,“ uvedl papež a dodal, že vztek může proniknout do našeho nitra, připravit nás o spánek a způsobit, že si ho v mysli neustále přehráváme a nejsme schopni zabránit tomuto uvažování.

Apoštol Pavel, který si byl vědom toho, jak se hněv může vymknout kontrole, podle papeže vyzval křesťany, aby se tímto problémem ihned zabývali a snažili se o smíření. "Je důležité, aby se vše řešilo okamžitě," zdůraznil Svatý otec a pokračoval: "Pokud během dne dojde k nějaké neshodě, pohádáte se a přestanete si rozumět, řešte to a usmiřte se, aby noc nebyla vydána ďáblu, v opačném případě vás vztek udrží vzhůru a budete přemýšlet o svých důvodech a nevysvětlitelných chybách. Pokud se odpuštění nepraktikuje, lidé se od sebe navzájem vzdalují."

Ačkoli je hněv hroznou neřestí a často stojí u zrodu válek a násilí, ne všechno, co z něj vzejde, je špatné. V každém z nás existuje nepoddajná část osobnosti, která nemůže a nesmí být popřena. "Pokaždé nejsme zodpovědní za náš hněv, za jeho vznik, ale vždy za jeho vývoj,“ vysvětlil Svatý otec. "Pokud se člověk nikdy nerozzlobí, pokud se nerozhořčí nad nespravedlností, pokud necítí, jak se mu něco chvěje v útrobách při útlaku slabého člověka, znamenalo by to, že tento jedinec není člověk, a tím méně křesťan," řekl papež František a vyzval věřící, aby při zvládání svých vášní hledali pomoc v modlitbách k Duchu Svatému a prosili ho, aby je proměnil v nástroj dobra.

Na závěr středeční generální audience papež připomněl Národní den civilních obětí válek, který se v Itálii slaví vždy 1. února. K památce padlých ve dvou světových válkách připojil svou modlitbu za ty, kdo přicházejí o život na Blízkém východě, na Ukrajině a v dalších oblastech světa: "Jejich křik bolesti ať se dotkne srdcí těch, kdo jsou odpovědní za tyto národy. Prosme Hospodina o mír, Bůh je vždy laskavý, nikdy krutý."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Zraněný pastýř