Papež při modlitbě Anděl Páně: Kéž jsme věrohodnými svědky evangelia

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 11. 2023, 16.00

Papež František dnes při svém zamyšlení před nedělní modlitbou Anděl Páně uvedl, že abychom byli věrohodnými svědky evangelia, musíme uskutečňovat to, co hlásáme, a také pečovat o upřímnost srdce ve svém vnitřním životě.

Papež František se zaměřil na dva rozměry nedělního evangelia, kde Ježíš mluví o pokrytectví farizejů, kteří "kážou, ale nekonají" a "všechny své skutky dělají proto, aby je ostatní viděli". Rozdíl mezi mluvením a konáním a důraz na vnější stránku před vnitřní jsou aspekty, na které je třeba se zaměřit i v našem životě, uvedl papež.

Řekl, že se musíme mít na pozoru před tímto "pokrytectvím srdce, které ohrožuje autenticitu našeho svědectví a naši důvěryhodnost jako osob a křesťanů." Zároveň přiznal, že vzhledem k lidským slabostem není vždy snadné naplnit, to, co kážeme. A to zejména tehdy, když zastáváme odpovědnou životní, společenskou nebo církevní roli.

"Pamatujme na toto: Řekněme ne pokrytectví! Toto pravidlo platí vždy pro kněze, pastoračního pracovníka, politika, učitele nebo rodiče. To, co říkáš a co hlásáš druhým, buď odhodlán žít nejprve sám." Navázal tak na učení, které připomínal svatý papež Pavel VI: "Abychom byli učiteli, kteří jsou respektováni, musíme být nejprve věrohodnými svědky."

Farizejci, kteří nežili upřímně, se obávali, že budou muset skrývat své nesrovnalosti, aby zachránili svou vnější pověst," řekl papež. "Kdyby totiž lidé věděli, co mají skutečně v srdci, styděli by se a ztratili by veškerou důvěryhodnost."

Papež František poznamenal, že mnoho lidí se snaží vypadat spravedlivě, "zachovat si tvář" tím, že projevují krásný zevnějšek, aby skryli nečistotu uvnitř. "To je strašná nemoc, zvláště pro nás křesťany – když převládá zevnějšek nad nitrem," řekl. "Občas jsme i v církvi v pokušení zachovat si tvář, zatímco bychom se měli starat o nitro, abychom byli důslednými a věrohodnými křesťany."

Na závěr papež vyzval křesťany, aby si položili několik otázek, které se týkají našich vlastních postojů. "Snažíme se dělat to, co hlásáme, nebo žijeme pokrytecky? Staráme se pouze o to, abychom navenek ukázali, jak jsme bezúhonní, nebo pěstujeme také svůj vnitřní život v upřímnosti srdce?"

Zdroj: Vatican news, anglická sekce

Papež František

image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente