Papež při modlitbě Anděl Páně: Svatá rodina ukazuje, že Bůh je s námi i v těžkých chvílích

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 12. 2023, 18.24

Při poslední letošní modlitbě Anděl Páně v neděli 31. prosince 2023, na svátek Svaté rodiny, se papež František zamýšlel nad tím, že nikdy nesmíme ztratit schopnost obdivovat svůj vlastní příběh lásky, i když se zdá, že převažují negativní stránky. Svatá rodina nám navzdory mnoha těžkostem a strastem, kterým čelila, ukazuje, jak žasnout před Bohem, jak ho pozvat mezi nás a nechat se vést pokojem a láskou.

image:Image 49/source/orig/48357_cq5dam-thumbnail-cropped-500-281-3.jpeg

V promluvě k poutníkům, před modlitbou Anděl Páně, se papež zamýšlel nad Lukášovým evangeliem, které pojednává o představení dítěte Hospodinu (srov. Lk 2,22-40). Připomněl, že Svatá rodina přichází do chrámu a tam přináší jako dar tu nejskromnější oběť, která svědčí o její chudobě. Nakonec se Marii dostává proroctví: "Tvou duší pronikne meč".

"Přicházejí v chudobě a odcházejí obtěžkáni utrpením," řekl Svatý otec a zdůraznil, že Ježíšova rodina je jediná v dějinách, která se mohla honosit tím, že měla Boha v těle a krvi, nebyla bohatá, byla chudá a místo aby byla zbavena břemen, byla ponořena do velkých bolestí.

“To,“ pokračoval papež,“ říká našim rodinám něco velmi krásného. Bůh není mimo naše problémy, přišel žít náš život i s jeho těžkostmi, zachránit nás tímto způsobem, žít uprostřed nás." Svatý otec dále připomněl, že Ježíš přišel na svět jako dítě, žil v rodině se svými rodiči, kde se rozvíjel a učil: "Žil všední život ve skrytosti a tichu, ale nevyhýbal se těžkostem.“ Především podpořil postoj Josefa a Marie, kteří se podivovali nad tím, co se o Ježíši říkalo: "Jejich schopnost žasnout může být tajemstvím dobrého rodinného života."

Vyzval tedy věřící, aby prožívali prosté chvíle modlitby doma, společně, aby pozvali Boha mezi sebe. "Tímto způsobem umožňujeme obnovu pokoje a lásky, které může dát jen On," řekl Svatý otec a dodal, že je také dobré umět obdivovat svého manžela či manželku a tím žasnout nad zázrakem života, nad dětmi, nad moudrostí a klidem prarodičů, kteří vracejí životu to podstatné. Měli bychom obdivovat i náš vlastní příběh lásky, kterému Bůh věří, i když se zdá, že převažují negativní stránky. “Kéž nám Marie, Královna rodin, pomáhá každý den žasnout nad dobrem a umět ho vidět na tvářích těch, kteří jsou nám nejbližší,“ uzavřel svoji promluvu Svatý otec.

Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František