Papež při modlitbě Anděl Páně: Učme se z Mariiných postojů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 12. 2023, 15.35

Papež František ve své promluvě při slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince vyzdvihl dva klíčové postoje Panny Marie: úžas nad Božími skutky a věrnost v prostých věcech. Zdůraznil, že je důležité vážit si Božího požehnání, projevovat vděčnost a přijímat Pánovu přítomnost skrze každodenní malá rozhodnutí.

image:Image 48/source/orig/47013_cq5dam-web-800-800-216.jpeg
Vatican Media

Ve své promluvě k věřícím shromážděným na slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie na Svatopetrském náměstí papež František rozebíral dnešní úryvek z evangelia, který popisuje Zvěstování. Svatý otec se zaměřil na dva Mariiny postoje, které nám pomohou pochopit, jak Maria střežila jedinečný dar, který dostala: srdce prosté hříchu. Těmito dvěma postoji jsou podle papeže Mariin úžas nad Božími skutky a věrnost v prostých věcech.

V tématu "úžasu nad Božími věcmi" Svatý otec připomněl slova anděla, který říká Panně Marii, aby se radovala, a nazývá ji "milostiplnou". Maria tímto oslovením byla "znepokojena", ale pak "užasla", když pochopila, že to znamená být plnou Boží lásky. Tento postoj je podle papeže velmi důležitý, protože bychom nikdy neměli brát Pánovy dary jako samozřejmost. "Je také důležité projevovat tento údiv před druhými a mluvit pokorně o Božích darech, o přijatém dobru, a ne jen o každodenních problémech."

Papež František dále hovořil o druhém postoji: o věrnosti v prostých věcech. Poznamenal, že v evangeliu se před Zvěstováním o Marii nic nepíše. Je v něm představena jako prostá dívka, rovná mnoha jiným, které žily v její vesnici, Nazaretu. "Mladá dívka, která si právě díky prostotě uchovala čisté své Neposkvrněné Srdce, s nímž byla z Boží milosti počata." A to je podle papeže důležité, neboť k přijetí velkých Božích darů je třeba umět si vážit těch všednějších a méně nápadných. "Právě svou každodenní věrností v dobrotě Panna Maria umožnila, aby v ní rostl Boží dar."

V závěru promluvy se papež obrátil na přítomné s prosbou, aby se s ním duchovně spojili i odpoledne, kdy se vydá do baziliky Panny Marie Sněžné a na Španělské náměstí v Římě, aby uctil Matku Boží v den slavnosti. "Prosím všechny, zvláště věřící v Římě, aby se se mnou duchovně spojili a svěřili jsme se Matce Boží. Modlete se zvláště za mír, mír na Ukrajině, mír v Palestině a Izraeli a ve všech zemích zraněných válkou. Prosme za mír, aby srdce byla plná míru, aby byl mír ve světě!"

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František