Papež při modlitbě Anděl Páně: Živím "olej" své duše?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 11. 2023, 13.30

Papež František se během promluvy při modlitbě Anděl Páně 12. listopadu zamýšlel nad podobenstvím o deseti pannách. Zdůraznil, že bychom měli být připraveni, pěstovat "olej" duše a každý den věnovat čas tomu, na čem opravdu záleží a co nás přibližuje k Pánu i druhým.

image:Image 46/source/orig/45175_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-89.jpeg
Vatican Media

Papež František se zamýšlel nad dnešním čtením z evangelia svatého Matouše, jehož středobodem je podobenství o deseti pannách povolaných vyjít vstříc ženichovi. Čtení nám podle papeže nabízí podobenství týkající se smyslu života každého člověka. V úryvku o deseti pannách čekajících na ženicha si pět z nich přineslo dostatek oleje do svých lamp, zatímco olej zbylých pěti dochází. Pět panen, které jsou na příchod ženicha připraveny, je odměněno. Papež sice uznal, že všechny tyto panny jsou tu proto, aby přivítaly ženicha, protože čekají se svými lampami, ale je tu zásadní rozdíl mezi moudrými a pošetilými, a to v přípravě. .

Moudré panny si vzaly ke svým lampám také nádobky s olejem, což je podle papeže neviditelný prvek, který vytváří světlo. "Tady je ten rozdíl: olej. A co je charakteristické pro olej? Že není vidět: je uvnitř lamp, není nápadný, ale bez něj lampy nevydávají žádné světlo." Papež dále vyzval věřící, aby význam tohoto podobenství aplikovali i ve svém vlastním životě. "Podívejme se na sebe a uvidíme, že náš život se řídí stejným rizikem," poznamenal a dodal, že se často staráme o svůj zevnějšek, pečujeme o svoji  image a děláme dobrý dojem před ostatními. "Ježíš však říká, že životní moudrost spočívá jinde: v péči o to, co není vidět, ale co je důležitější, v péči o srdce." Papež tuto moudrost nazval tzv. správcovstvím vnitřního života, které nás má zastavit, abychom naslouchali svému srdci, bděli nad vlastními myšlenkami a pocity a vytvořili prostor pro ticho a naslouchání.

Podle papeže to vyžaduje, abychom neupadli do pasti aktivismu, ale věnovali čas Pánu a naslouchali jeho slovu. Evangelium nás podle papeže varuje před zanedbáváním "oleje vnitřního života" neboli "oleje duše" a zdůrazňuje, jak důležitá je příprava. "Vnitřní život nelze improvizovat, ale vyžaduje stálost a každý den trochu přípravy." Svatý otec pak požádal věřící, aby se sami sebe ptali, jak se připravují. "Můžeme se tedy ptát sami sebe: na co se v této chvíli v životě připravuji? Možná se snažím odkládat nějaké úspory, přemýšlím o domě nebo novém autě, o konkrétních plánech... Jsou to dobré věci. Ale myslím také na to, abych věnoval čas péči o srdce, modlitbě a službě druhým, Pánu, který je cílem života?" Každý z nás musí zkoumat stav oleje své duše a ptát se: "Živím ji a udržuji ji v dobrém stavu?" Poté Svatý otec poprosil Pannu Marii, aby nám pomáhala pečovat o olej vnitřního života.

Papež na závěr polední nedělní modlitby znovu odsoudil válečné konflikty ve světě:  "Ať se zastaví zbraně, ty nikdy nepřinesou mír, a ať se konflikt nerozšiřuje! Dost!" Požádal také o pomoc obyvatelům Gazy a k propuštění rukojmích. Poté připomněl, že každý člověk, ať už křesťan, žid, muslim, příslušník jakéhokoli národa či náboženství, každý člověk je posvátný, je v Božích očích cenný a má právo žít v míru.

Papež František

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image U stolu s papežem Františkem