Papež přijal ukrajinské ženy, které vyzývají k propuštění válečných zajatců

Autor: Luca Collodi Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 12. 2022, 21.13

Ukrajinská ženská sdružení za propuštění válečných zajatců v ruském zajetí při středeční generální audienci s papežem Františkem vyzvala OSN, Červený kříž a další mezinárodní organizace, aby zprostředkovaly propuštění jejich dětí, manželů, vnuků a přátel v ruském zajetí. Vyzvala rovněž k obnovení jednání v souladu s mezinárodním právem.

image:Image 22/source/orig/21413_18930_0_563.jpeg

Zástupkyně ukrajinských sdružení za propuštění válečných zajatců se včera zúčastnily generální audience v aule Pavla VI. a hovořily s papežem. Jsou to ženy, matky, manželky, sestry, které žádají církev a mezinárodní organizace, aby zprostředkovaly propuštění jejich příbuzných a přátel v rukou ruských ozbrojených sil. Podle odhadů těchto sdružení je v proruských republikách, na území Ukrajiny nebo ve věznicích Ruské federace drženo 15 000 vězňů, po nichž se ztratily veškeré stopy a kontakty. Z nich 1 300 Rusové propustili.

"Obracíme se na mezinárodní organizace, jako je OSN a Červený kříž", vysvětluje Viktoria, jedna z žen zapojených do pátrání po válečných zajatcích, "a žádáme je, aby jednaly, stejně jako se obracíme například na velvyslance Turecka, nevládní organizace, na ukrajinskou církev. Mnoho ukrajinských vojáků je ponecháno v mrazu a často bez jídla", pokračuje Viktoria.

"Řada ukrajinských vojáků totiž byla zajata v létě a není možné jim poskytnout teplé zimní oblečení. Mnozí také potřebují každý den užívat léky na léčbu různých nemocí a hrozí, že se tak nestane. Všichni musíme vyvíjet tlak na mezinárodní úrovni, abychom mohli jednat v souladu s mezinárodním právem, pochopit, kde jsou ukrajinští vězni drženi, jaké jsou jejich fyzické podmínky, a umožnit jejich rodinám přímý kontakt s nimi".

"Bohužel vidíme, že situace se pozastavila po období kontaktů a jednání mezi ukrajinskou a ruskou vládou, které spolu jednaly prostřednictvím zprostředkovatelů," uzavírá Viktoria. "Vyzýváme proto k obnovení tohoto procesu jednání a doufáme v podporu mezinárodních organizací, které by však mohly udělat více, než jaká je současná situace. Vidíme, že i naše ukrajinská vláda dělá hodně, ale vše je už nějakou dobu na mrtvém bodě".

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Barokní srdce Evropy