Papež připomněl Den modliteb za čínskou církev

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 5. 2023, 12.02

Ve středu 24. května dopoledne se na Svatopetrském náměstí konala pravidelná generální audience, při níž papež František pokračoval v katechetickém cyklu o apoštolské horlivosti. Tentokrát se věnoval svědectví prvního korejského kněze a mučedníka, sv. Ondřeje Kim Taegona. V závěrečných pozdravech připomněl svátek Panny Marie Pomocnice křesťanů, spojený s dnem modliteb za čínskou církev, a vyzval k neustálé modlitbě za Ukrajinu.

image:Image 31/source/orig/30766_24018_0_844.jpeg
František s čínskými kaplany v Itálii během dnešní audience
Foto: Vatican Media

Na tuto středu (24.5.) připadá svátek Panny Marie, Pomocnice křesťanů, která je zvláště uctívána několika národy (Argentina, Slovinsko, Polsko, Čína) a celými kontinenty (Austrálie), mimo jiné v Číně ve svatyni Šešan, poblíž města Šanghaj. Od roku 1924 je také patronkou této země. Z toho důvodu papež Benedikt XVI. vyhlásil roku 2007 právě na čtyřiadvacátý květen Světový den modliteb za církev v Číně, který vybízí katolíky po celém světě k duchovní blízkosti i konkrétní podpoře čínského církevního společenství. Papež František podporuje tento krok svého předchůdce od samého počátku svého pontifikátu a ani dnes neopomněl vyzvat k modlitbě za leckdy strastiplnou cestu církve v Číně:

„Na dnešek připadá Světový den modliteb za katolickou církev v Číně, který souzní se svátkem Panny Marie, Pomocnice křesťanů, uctívané a vzývané v šešanské mariánské svatyni v Šanghaji. Rád bych v této souvislosti ujistil naše čínské bratry a sestry, že na ně pamatuji a sdílím jejich radosti i naděje, a vyjádřil, že jsem jim nablízku. Zejména se v myšlenkách obracím ke všem trpícím pastýřům a věřícím, aby zakusili útěchu a povzbuzení ve společenství a soudržnosti se všeobecnou církví. Všechny vás vybízím, abyste se modlili k Bohu, aby radostná zvěst o Kristu ukřižovaném a zmrtvýchvstalém mohla být hlásána ve své plnosti, kráse a svobodě, a tak přinášela ovoce k dobru katolické církve a celé čínské společnosti.“

Za rozšíření úcty k Panně Marii Pomocnici lze vděčit Janu Boskovi, který si ji zvolil za hlavní patronku salesiánské rodiny a jejích děl: v roce 1862 začal stavět baziliku zasvěcenou Panně Marii Pomocnici v turínské čtvrti Valdocco, která byla posvěcena 27. října 1868. Po Marii Pomocnici křesťanů pojmenoval Don Bosko také ženskou řeholní kongregaci, kterou založil s Marií Domenicou Mazzarellovou. Také konstituce Lumen gentium (62) zmiňuje titul „pomocnice“ mezi čtyřmi dalšími mariánskými tituly (přímluvkyně, pomocnice, ochránkyně a prostřednice).

„Den Panny Marie, Pomocnice křesťanů, je mariánským posláním, které bylo velice drahé donu Boskovi. Zdravím salesiánskou rodinu, pamatuji na ni a děkuji za vše, co pro církev dělá.“

Na závěr papež František požádal o modlitbu za Ukrajinu:

„Zmocňuje se nás smutek, nadále přicházející z trýzněné Ukrajiny. Velice se tam trpí: nezapomínejme na ně. Modleme se dnes k Panně Marii Pomocnici, aby stála nablízku ukrajinskému národu“.

Papež František

image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František