Papež rodinám zemřelých horníků: I v temnotě je Pán nablízku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 3. 2023, 14.35

Papež přijal skupinu rodin, jejichž manželé, otcové, synové a bratři zahynuli v loňském roce při důlních neštěstích ve Slezsku.

image:Image 26/source/orig/25795_22321_0_844.jpeg
Vatican News

Před necelým rokem, v dubnu 2022, došlo k neštěstím ve dvou dolech. Zahynulo tehdy 26 horníků, včetně důlních záchranářů, kteří šli na pomoc. Sedm z nich se nepodařilo dosud vyprostit. “Zůstaly po nich vdovy a děti. Přáním naší Charity, místní církve a Jastrzębské společnosti Węglowa bylo uspořádat pouť do Vatikánu. Domnívali jsme se, že setkání se Svatým otcem by bylo pro tyto lidi, ženy a děti velmi ozdravné. Usilovali jsme proto o soukromou audienci a Svatý otec nám věnoval svůj vzácný čas,” říká pro Vatikánský rozhlas katovický arcibiskup Wiktor Skworc.

Svatý otec se dnes v tichosti pomodlil s rodinami horníků a osobně pozdravil každého z přítomných. “Stojím před vámi a nevím, co říci. Mlčení je soucitné. Ztratit manžela a otce při takové katastrofě je něco strašného. A k tomu ještě skutečnost, že někteří zůstali pohřbeni tam, v dolech... Nerad bych pronášel nějaká zvláštní slova, jen vám chci říct, že jsem vám blízko a s blízkostí svého srdce se modlím s vámi v této velmi těžké a bolestné situaci.” Papež František dodal, že se v takových chvílích může zdát, že Bůh neslyší. “Boží mlčení v nás někdy vyvolá hněv. Ale nebojte se, i tento hněv je modlitbou,” dodal. Bůh slyší na naše “proč?”, a jeho odpověď zní: "Ve tmě je nám Pán nablízku. Nevíme jak, ale je nám nablízku".

Arcibiskup Skworc, který se setkání se Svatým otcem zúčastnil, pro Polské vysílání Radia Vatikán uvedl, že papež skutečně projevil příbuzným horníkům osobní blízkost. ”Každou ženu s dětmi objal a podíval se jim do očí. Bylo v nich dojetí, byly tam slzy, ale také velké ujištění Svatého otce o blízkosti a o jeho modlitbách. Myslím, že nás všechny, kteří jsme se tohoto setkání zúčastnili, včetně tlumočníka, P. Waldemara Turka, toto setkání prostě dojalo…”

Zdroj: Polská sekce Vatican News

Papež František Život z víry

image:Image Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán