Papež: Rozhodnutí o klimatu v této dekádě budou mít dopad na tisíce let

Autor: Michele Raviart Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 6. 2023, 14.57

U příležitosti Světového dne životního prostředí přijal František organizátory Zeleného a modrého festivalu: klimatické změny nám připomínají naši odpovědnost a týkají se především těch nejchudších, jde o otázku spravedlnosti před solidaritou.

image:Image 33/source/orig/32763_24353_0_563.jpeg

Je to velká a náročná výzva, "protože vyžaduje změnu kurzu, rozhodnou změnu současného modelu spotřeby a výroby," který se příliš často oddává kultuře lhostejnosti a odhazování v ohledu na životní prostředí a lidi. Je to však také krásná výzva, podnětná a dosažitelná, protože umožňuje posun od této kultury k životnímu stylu, který se vyznačuje úctou a péčí o stvoření a bližního. Výzva, kterou papež František předkládá pořadatelům festivalu Zelená a modrá, který dnes v Římě a od 6. do 8. června v Miláně pořádá italská vydavatelská skupina Gedi, je věnovaná udržitelnosti a životnímu prostředí.

5. června 1972  se ve Stockholmu konala první konference OSN o životním prostředí a proto bylo toto datum vyhlášeno jako Světový den životního prostředí. František poznamenává, že za posledních padesát let se zvýšila citlivost vůči těmto otázkám a "rozšířily se naše znalosti o dopadu našeho jednání na náš společný domov a na ty, kdo jej obývají a budou obývat," čímž se také zvýšil "náš smysl pro odpovědnost před Bohem, který nám svěřil péči o stvoření, před našimi bližními a před budoucími generacemi." František zejména připomíná, že encykliku Laudato si' chtěl vydat ještě před 25. konferencí COP o klimatu v Paříži, a lituje, že po této velmi pozitivní události nenásledovaly další na stejné úrovni.

Je dobře známo, zdůraznil dále Svatý otec s odkazem na zprávu IPCC o klimatu, že rozhodnutí a činy učiněné v tomto desetiletí budou mít dopady na tisíce let, zejména pokud jde o dopady na klima planety. Fenomén klimatických změn nám neodbytně připomíná naši odpovědnost: týká se zejména těch nejchudších a nejzranitelnějších, těch, kteří se na jeho vzniku podíleli nejméně. Je to nejprve otázka spravedlnosti a poté solidarity.

To znamená, že naše činnost musí být založena na odpovědné spolupráci všech. Jak ukázala pandemie Covidu-19, náš svět je nyní příliš vzájemně závislý a nemůže si dovolit být rozdělen na bloky zemí, které prosazují své vlastní zájmy izolovaným nebo neudržitelným způsobem.

Nezodpovědné chování je opravdu skutečným nepřítelem a "má dopady na dnešní i budoucí lidstvo." Papež František v této souvislosti připomněl své setkání s rybáři ze San Benedetta del Tronto, kteří místo toho, aby přinesli denní úlovek zpět na své lodě, se vrátili s tunami plastů, čímž sice přišli o příjmy z rybolovu, ale zlepšili životní prostředí. Znovu zdůraznil, že změna je naléhavá a nelze ji dále odkládat. V tomto smyslu připomněl, jak se nedávno setkal s vedoucími představiteli rychlého občerstvení McDonald's, kteří přešli z plastových obalů na recyklovaný papír. Dokonce i Vatikán zakázal plasty, jejich spotřeba se zde snížila o 93 %. Je potřeba dělat konkrétní kroky, které zajistí, že ti, kteří se narodí dnes, nebudou za 30 let žít v neobyvatelném světě. "Neokrádejme nové generace o naději na lepší budoucnost," uzavírá Svatý otec.

Redakčně upraveno

Papež František Církev a společnost

image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.