Papež: rozmanitost služeb je bohatstvím, ale "neklerikalizujte" laiky

Autor: Adriana Masotti Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 8. 2022, 11.54

22. srpna byl odpoledne v italském Salernu zahájen 72. národní liturgický týden. Iniciativu podporuje Centrum liturgické akce. Státní sekretář kardinál Parolin adresoval účastníkům poselství jménem papeže Františka, v němž vyjádřil naději na plodné prohloubení praxe církevních ministerií z pohledu církve stále více orientované na službu.

image:Image 16/source/orig/15642_12681_0_844.jpeg

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin s potěšením předal srdečný pozdrav papeže Františka předsedovi Centra liturgické akce (Centro Azione Liturgica), arcibiskupovi z Catanzara-Squillace, Mons. Claudiu Maniagovi, a všem účastníkům práce a připomíná, že zvolené téma Duchovní ministéria ve službách synodální církve "má pro církev v současné historické chvíli zvláštní význam". Kardinál citoval papežova slova, když vyzval církev, aby žila podle itineráře synody, do níž je dnes zapojena, a aby se její členové stali "odborníky na umění setkávání" a ochotnými si navzájem pomáhat, "aby nás obohatila rozmanitost charismat, povolání a služeb". Státní sekretář upřesnil, co z tohoto pohledu papež František očekává od právě zahájených studijních dnů, na nichž se setkávají biskupové, kněží, jáhni, řeholníci a řeholnice a četní laici. "Svatý otec doufá," píše, "že toto kvalifikované shromáždění, které je ve službě pastorace církví v Itálii (...), přispěje k teologicko-liturgicko-pastoračnímu prohloubení pastorační reality a otevře perspektivy, které budou nabídnuty pastoračnímu rozlišování církevního společenství”.

Magisteriální pasáže o "ministerialitě”

Parolin dále připomíná některé zásahy papežského magisteria týkající se duchovních ministérií (služeb), jako například před 50 lety Ministeria quaedam, motu proprio, kterým, jak píše, "sv. Pavel VI. revidoval celou záležitost nižších svěcení a zachoval ustanovení lektora a akolyty jako ministeria, která již nejsou vyhrazena kandidátům svátosti svěcení". Vycházeje z tohoto dokumentu, vysvětlil kardinál Parolin, Centrum liturgické akce "vhodně navrhuje reflexi liturgické animace celého Božího lidu". Papež se dívá na obnovu církve stále více "komunitním" a méně klerikálním směrem. Motu proprio Spiritus Domini papeže Františka překonalo omezení, které vylučovalo ženy z přístupu k prvním dvěma ministériím, zatímco Antiquum Ministerium dává církvi "postavu ustanoveného úřadu katechety". Právě na této linii prohlubování různorodé služby stojí vaše konference, pokračoval kardinál Parolin, přičemž vždy pamatoval na to, že každé ministérium v církvi musí být inspirováno duchem služby, kterou žil Ježíš, a věřil, že práce Týdne může být dobrou příležitostí k ověření přesahu do života církve a k podpoře stejných služeb.

Laici musí být oceňováni, aniž by docházelo k záměně rolí.

Církev chápaná jako "tajemství společenství", poznamenává státní sekretář, zdůrazňuje ve větší míře úlohu laiků, jde tedy o to, "aby se u věřících laiků podpořilo jasnější vědomí jejich povolání, které se projevuje v pluralitě úkolů". Upozorňuje však: "Při řešení těchto otázek si musíme dávat pozor, abychom nezaměňovali všeobecné kněžství a služebné kněžství, svévolně neinterpretovali pojem 'zastupování', 'klerikalizace', a tak se vystavovali riziku, že vlastně vytvoříme církevní strukturu služby paralelní k té, která je založena na svátosti svěcení." Kardinál Parolin v závěru svého poselství ujistil všechny účastníky konference, která skončí 25. srpna, o modlitbách a požehnání papeže Františka, k čemuž připojil své osobní přání "plného úspěchu této důležité pastorační iniciativy".

Papež František Život z víry Promluvy papeže Františka

image:Image Nádherný psanec
Nádherný psanec John Eldredge
image:Image Moudrost života
Moudrost života P. Cavaglia, A. Costa, M. E. Posada
image:Image S mobilem do Božího království?
S mobilem do Božího království? Josef Ptáček
image:Image Modlitba, která mi změnila život
Modlitba, která mi změnila život Jim Manney