Papež se modlí za zabitou řeholnici Marii De Coppi

Autor: Amedeo Lomonaco Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 9. 2022, 18.59

Po mariánské modlitbě František zdůraznil, že komboniánská řeholnice "téměř šedesát let s láskou sloužila" obyvatelům Mozambiku. Od papeže zazněl také zvláštní pozdrav drahému etiopskému lidu, "který dnes slaví svůj tradiční Nový rok".

"V této chvíli modlitby si dovolím vzpomenout na sestru Marii de Coppi, komboniánskou misionářku, která zahynula v Chipene v Mozambiku, kde s láskou sloužila téměř šedesát let. Kéž její svědectví dodá sílu a odvahu křesťanům a celému mozambickému lidu." Papež František to řekl po modlitbě Anděl Páně v souvislosti s dramatickou událostí, k níž došlo v africké zemi v noci ze 6. na 7. září.

Poslední rozloučení se s. Marií

Pohřeb sestry Marie De Coppi se konal 9. září v Mozambiku. Napulský arcibiskup Mons. Inácio Saure před rakví připomněl slova proroka Ezechiela: "Nechť se hříšník obrátí a žije". Komboniánská komunita v Chipene na severu země byla v noci z 6. na 7. září napadena ozbrojenou skupinou. Zastřelena byla 84letá sestra Maria De Coppi, která pocházela z Benátska a v zemi pobývala od roku 1963. Dalším dvěma sestrám z komunity a dvěma kněžím se podařilo zachránit.

Papežův pozdrav etiopskému lidu

František adresoval "zvláštní pozdrav drahému etiopskému lidu, který dnes slaví svůj tradiční Nový rok": "Ujišťuji ho o svých modlitbách a přeji každé rodině a celému národu dar míru a smíření."

Sucho a válka

V Etiopii se stále bojuje na severu země, kde od listopadu 2020 probíhá krvavý konflikt mezi Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontou (TPFL) a vládními silami. Tento konflikt - jak připomíná i L'Osservatore Romano - dále prohlubuje humanitární krizi v zemi, kterou již tak otřásá chronické sucho a nedostatek úrody. Odhaduje se, že zejména v Etiopii potřebuje pomoc nejméně 7 milionů dětí. Konflikt v regionu Tigray, kde je březnové příměří stále více na vážkách, je jedním z dramat, která rozdělují zemi: v minulých dnech byla vybombardována mateřská škola v Makallè, což si vyžádalo mnoho obětí.

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Nic než důvěra