Papež se rozloučil s Mongolskem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 9. 2023, 10.59

Návštěva Domu milosrdenství, nové charitativní organizace v Ulánbátaru, byla 4. září poslední zastávkou papeže Františka během jeho čtyřdenní návštěvy Mongolska. Ve 12.03 hodin (6.03 hodin v SEČ) Svatý otec odletěl se svým doprovodem a asi 70 novináři z mezinárodního Čingischánova letiště v Ulánbátaru. Přílet do Říma na letiště Fiumicino je plánovaný na 17.00 hodin místního času.

image:Image 40/source/orig/39992_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-42.jpeg
Vatican Media

V poslední den svého pobytu v Ulánbátaru předstoupil papež František před zástupce charitativních organizací a dobrovolníky a vyjádřil jim vděčnost za vřelé přijetí. Svatý otec vyzdvihl dlouholetou tradici charitativní činnosti v církvi a  poznamenal, jak duch charity prostupuje malou, ale živou církev v Mongolsku a označil ji za svědectví trvalých hodnot bratrství, modlitby, nezištné služby a víry.

František popsal Dům milosrdenství jako místo, kde jsou všichni vítáni a povzbudil dobrovolníky, aby se hlásili k této službě. Zdůraznil, že dobrovolnická práce není jen pro bohaté, ale i pro lidi se skromnými prostředky, kteří se rozhodnou věnovat svůj čas lásce k druhým.

Nakonec dodal, že charita se nesmí stát byznysem. "Charita vyžaduje profesionalitu, ale charitativní projekty by se neměly měnit v podnikání," řekl. “Měly by si zachovat svou svěžest, kde potřební mohou najít osoby, které jsou připravené jim soucitně naslouchat bez ohledu na to, jakou mzdu za to dostanou."

Na závěr papež František poděkoval všem, kteří se podílejí na charitativní práci a udělil jim požehnání. Vyzval přítomné, aby se za něj modlili a požádal občany Mongolska, aby se věnovali dobrovolnické práci a pěstovali kulturu soucitu pro společné dobro. Při této poslední veřejné akci během své návštěvy Mongolska zanechal papež poselství, že nesobecká láska je cestou k osobnímu i společenskému růstu.

Jak je zvykem, na letišti, kam papež přijel po skončení setkání s pracovníky charity v Domě milosrdenství, se konal rozlučkový ceremoniál. Po příjezdu na letiště ho přivítal mongolský ministr zahraničních věcí Batmunkh Battsetseg. Papež se srdečně rozloučil s kardinálem Giorgiem Marengem, apoštolským prefektem v Ulánbátaru, který byl po jeho boku po celou dobu návštěvy a papež František nastoupil do letadla, aby se vrátil do Itálie. Během letu se uskuteční tradiční tisková konference s doprovázejícími novináři.

Ihned po vzletu poslal papež mongolskému prezidentovi Khürelu Sükh Ukhnaovi telegram, v jehož závěru ještě jednou vyjádřil pocit vděčnosti mongolským úřadům a lidu za vřelé přijetí a velkorysou pohostinnost, které se mu v těchto dnech dostalo.Ujistil ho o svých modlitbách za mír, jednotu a prosperitu národa a prosil o hojné Boží požehnání.

Tím se uzavřela apoštolská cesta do Mongolska, která začala 1. září, během níž se papež setkal s představiteli země v hlavním městě Ulánbátaru a s malou místní křesťanskou komunitou v katedrále svatých Petra a Pavla, jakož i s místními náboženskými představiteli a pracovníky Domu milosrdenství.

Zdroj: Vatican News

Papež František Papežské cesty Život z víry

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František