V pondělí 12. ledna se s papežem Lvem XIV. setkala María Corina Machado. Tato představitelka venezuelské opozice byla v říjnu 2025 oceněna Nobelovou cenou za mír. Setkání se uskutečnilo v Apoštolském paláci ve Vatikáně.
María Corina Machado byla papežem přijata jen devět dní poté, co se vojenské jednotky Spojených států amerických zmocnily venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho ženy, kteří byli deportováni do USA. Zde mají zakrátko stanout před soudem a čelit obvinění z terorismu napojeného na obchod s narkotiky. Venezuelu v současnosti řídí prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez.
Do Spojených států v nejbližší době zamíří i María Corina Machado. Podle svého vlastního vyjádření ji hodlá přijmout prezident USA Donald Trump. Podrobnosti dnešního setkání venezuelské političky s papežem nebyly zveřejněny.
Lev XIV. opakovaně zdůrazňoval intezivní zájem o osud Venezuely a jejích obyvatel. Při promluvách i při setkání s diplomatickým sborem apeloval na dialog, respekt vůči důstojnosti každého člověka a upřednostňování diplomacie v rámci mezinárodního práva před ozbrojenými konflikty. Papež volá po „respektu vůči vůli venezuelského lidu a ochraně lidských i občanských práv každého člověka v zájmu stability a svornosti pro budoucnost“, aby mohla ve Venezuele vzniknout „společnost založená na spravedlnosti, pravdě, svobodě a bratrství, která umožní tomuto národu povstat z krize, která jej tíží už řadu let“.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce