Papež se z Budapešti obrací k Evropě: Mír, kolébky a bratrství, nikoli válka, hroby a zdi

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 4. 2023, 18.45

Dopolední mši svatou na náměstí Kossutha Lajose v Budapešti uzavřela mariánská modlitba Regina Caeli. V krátké promluvě, která jí předcházela, papež František nejprve poděkoval hostitelské zemi a jejím státním i církevním představitelům za přijetí a organizaci apoštolské cesty. Poté zareagoval na předchozí pozdrav budapešťsko-ostřihomského arcibiskupa, kardinála Petera Ërdo.

image:Image 29/source/orig/28908_23386_0_844.jpeg

Kardinál Ërdo prohlásil, že zde již tisíc let žijete na východním pomezí západního křesťanství. Je krásné, že toto rozhraní nemá podobu rozdělujících hranic, nýbrž styčných ploch, a že věřící v Krista kladou na první místo milosrdnou lásku, která je sjednocuje, a nikoli dějinné, kulturní a náboženské rozdíly. Spojuje nás evangelium – a pouze když se k němu vrátíme jako k prameni, bude naše společná křesťanská pouť pokračovat podle Ježíšovy vůle. Dobrý pastýř si přeje, abychom se sjednotili do jediného stádce.

Obraťme se nyní k Matce Boží. Jí, Magna Domina Hungarorum, kterou vzýváte jako Královnu a patronku, svěřuji všechny Maďary. A z tohoto velikého města a této ušlechtilé země bych do jejího srdce rád vložil víru a budoucnost celého evropského kontinentu, na který jsem v těchto dnech myslel, a to zejména se zřetelem k míru.

Svatá Panno, pohleď na národy, které nejvíce trpí. Pohleď zvláště na blízký, sužovaný ukrajinský národ a na ruský národ, které se ti zasvětily. Jsi Královnou pokoje, vlij do lidských srdcí a do srdcí těch, kteří nesou odpovědnost za národy, touhu po budování míru, po tom, aby pro mladé lidi utvářeli nadějnou, a nikoli válečnou budoucnost, naplněnou kolébkami, a nikoli hroby, svět bratrů, a nikoli zdí.

Pozvedáme k tobě zrak, svatá Boží Matko. Po Ježíšově zmrtvýchvstání jsi provázela první kroky křesťanského společenství a povzbuzovala je k vytrvalosti a svornosti v modlitbě (srov. Sk 1,14). Takto jsi věřící udržovala pospolu a vzorem své poddajnosti a služebnosti jsi zachovávala jednotu. Prosíme tě za evropskou církev, aby opětovně nalezla sílu v modlitbě, aby skrze tebe znovu objevila pokoru a poslušnost, planoucí svědectví a krásu z hlásání evangelia. Svěřujeme ti tuto církev a tuto zemi. Jásala jsi nad svým zmrtvýchvstalým Synem – naplň naše srdce jeho radostí. Drazí bratři a sestry – přeji vám právě toto: abyste šířili Kristovu radost. Isten éltessen! [Bůh vám žehnej!] S vděčností za tyto dny si vás odnáším v srdci a prosím, abyste se za mě modlili. Isten áld meg a magyart! [Bůh žehnej Maďarům!]

Papežské cesty

image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.