Papež: Sport jako cesta k bratrství

Autor: Gabriella Ceraso Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 7. 2022, 11.10

V alžírském Oranu, na sportovní akci, která je křižovatkou národů, náboženství a kultur, zaznívá poselství Františka, který s radostí vítá sportovní zážitek, jenž formuje a vychovává k hodnotám, které chrání před hrůzami války.

image:Image 14/source/orig/13955_10806_0_844.jpeg

Sport je prostředkem bratrství, který nezastaví válku, ale může ukázat možnost jiného lidství, které respektuje hodnoty, je čestné a pozorné. Protože autentický sport je tvořen tímto vším, formuje a vychovává. V poselství, které zaznělo v sobotu 2. července při mši národů ve svatyni Notre Dame de la Santa Cruz v alžírském Oranu, kde se koná 19. ročník Středomořských her, papež znovu zdůraznil hodnotu a funkci sportu a zejména této akce jako mostu mezi různými náboženstvími a kulturami, mostu, který je dnes potřebnější než kdy jindy vzhledem k realitě válek a násilí, kterou žijeme. Ve svém poselství pozdravil účastníky - přibližně 3390 sportovců z 26 zemí, včetně muslimů a včetně malého zastoupení Athletica Vaticana - a hostitelské město. Následně se pozastavil nad Středozemním mořem, křižovatkou kultur a národů, která se v současnosti stala hřbitovem pro mnohé, kteří ji překračují při hledání lepší budoucnosti, před čímž nemůžeme zůstat lhostejní.

V textu, který přečetl alžírský biskup a apoštolský administrátor Oranu monsignor Jean Paul Vesco, proto František vyzdvihl, nakolik se společně provozovaný sport může stát "účinným prostředkem" bratrství.

Z tohoto hlediska má zvláštní význam odkaz na delegaci sportovců Vatikánu (Athletica vaticana), kterou jako vyjádření sportovního bratrství alžírský organizační výbor pozval na hry v Oranu. František poděkoval za pozvání této sportovní formace, která působí jako papežův "velvyslanec" na hrách. Vysvětluje, že na ulicích a mezi lidmi vydává konkrétní svědectví o "solidární tváři sportu". přijímáním mladých migrantů a osob se zdravotním postižením. Drazí přátelé - zní papežův závěrečný pozdrav - prožívejte sport jako zkušenost jednoty a bratrství, v tomto duchu "vás povzbuzuji, abyste společně běželi velký závod života pod mateřským pohledem Panny Marie ze Santa Cruz".

(pb)

Papež František Život z víry

image:Image Proč chodit do kostela?
Proč chodit do kostela? Timothy Radcliffe
image:Image Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině
Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině Svjatoslav Ševčuk
image:Image Boží plán pro rodinu