Papež telefonoval Zelenskému

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 2. 2022, 13.38

Papež v sobotu telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Potvrdil to ředitel vatikánského tiskového střediska Matteo Bruni. Rozhovor se uskutečnil v době, kdy z válečné fronty přicházejí dramatické zprávy a v Kyjevě se odehrávají jedna pouliční bitva za druhou. Ukrajinské velvyslanectví při Svatém stolci na Twitteru uvedlo, že František vyjádřil "nejhlubší zármutek nad tragickými událostmi, které se odehrávají v naší zemi".

image:Image 9/source/orig/8503_4981_0_844.jpeg

V dalším tweetu sám prezident Zelenskyj uvedl: "Poděkoval jsem papeži Františkovi za modlitbu za mír na Ukrajině a za příměří. Ukrajinský lid cítí duchovní podporu Jeho Svatosti."

Dnes papež na svém twitterovém účtu @Pontifex již druhý den po sobě použil ukrajinštinu a ruštinu, aby důrazně řekl své "ne" válce:

"Ježíš nás učil, že na ďábelskou nesmyslnost násilí se odpovídá Božími zbraněmi: modlitbou a postem. Kéž Královna míru ochrání svět před válečným šílenstvím."

Tweety s obrazem Krista na kříži jsou doprovázeny hashtagy #Modlemese a #Ucraina a provázejí nás ke dni půstu a modliteb za mír na Ukrajině, který František vyhlásil na 2. března, tedy na Popeleční středu.

František chtěl v pátek dopoledne během 30minutového rozhovoru vyjádřit své znepokojení nad konfliktem a osobně se dostavil do sídla velvyslanectví Ruské federace při Svatém stolci.

František včera v tweetech v ukrajinštině a ruštině zopakoval slova z encykliky Fratelli tutti:

"Každá válka zanechává náš svět horší, než jaký byl předtím. Válka je selháním politiky a lidskosti, hanebnou kapitulací, porážkou tváří v tvář silám zla".

Papež také v pátek telefonoval s kyjevsko-haličským arcibiskupem ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslavem Ševčukem, kterého požádal o informace o situaci v Kyjevě a na Ukrajině a vyjádřil ochotu udělat vše, co je v jeho silách. Papež poděkoval ukrajinské řeckokatolické církvi za její blízkost národu, za její rozhodnutí stát při obyvatelstvu a za poskytnutí suterénu kyjevské katedrály, který se stal skutečným azylem. Nakonec ujistil o svých modlitbách a udělil trpícímu ukrajinskému lidu požehnání.

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Velikonoční svátky o století zpátky
Velikonoční svátky o století zpátky Kamila Skopová
image:Image Vatikán a italský fašismus 1922-1945