Papež v dopise arcibiskupu Ševčukovi odsoudil raketové útoky na Ukrajinu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 1. 2024, 13.15

Papež František poslal dopis hlavě ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslavu Ševčukovi, v němž důrazně odsuzuje nedávné ruské raketové útoky proti civilnímu obyvatelstvu a životně důležité infrastruktuře země.

image:Image 50/source/orig/49203_destructions-in-dnipro-after-russian-attack-2023-12-29-10.jpg
Flickr

“Válečné operace, které zasáhly civilní obyvatelstvo a životně důležitou infrastrukturu v zemi, jsou nepřijatelné a nelze je nijak ospravedlnit.“ Tato slova napsal papež František v dopise z 3. ledna arcibiskupovi kyjevsko-haličskému Svjatoslavu Ševčukovi, který papeže koncem roku informoval o důsledcích raketového útoku, který Rusko zahájilo 29. prosince.

“Chci vaším prostřednictvím vyjádřit svou blízkost týrané Ukrajině, truchlit nad mrtvými a svěřit je Božímu milosrdenství, utěšit raněné a obejmout všechny, kdo jakkoli trpí. Jsem nablízku všem duchovním, kteří se snaží dát lidem naději v situaci, která se zdá být stále zoufalejší,“ napsal v dopise Svatý otec a vyjádřil lítost nad tím, že ve stále dramatičtějším mezinárodním kontextu hrozí, že se konflikt na Ukrajině stane zapomenutou válkou. “Naší povinností je naopak nedopustit, aby se nad ní rozhostilo ticho, nikoliv proto abychom udržovali při životě její hrůzy, ale především aby všichni, kdo za ni mají zodpovědnost, hledali mírová řešení.“ V závěru dopisu papež uvedl, že využívá každé příležitosti k připomenutí tohoto konfliktu a citoval svá slova z generální audience 3. ledna, při níž řekl, že válka je šílenství a vždy porážkou. Svatý otec ukrajinského arcibiskupa ujistil, že bude i nadále apelovat na to, aby na Ukrajině utichly zbraně a aby se nastoupily cesty ke spravedlivému míru.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi?
A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi? Jan Jelínek
image:Image Krajinou prvních Přemyslovců