Papež věří, že finanční reformy zabrání dalším skandálům

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace8. 7. 2022, 13.26

Čtvrtá část rozhovoru s papežem Františkem, který s ním v sobotu 2. července vedl korespondent agentury Reuters, Phil Pullella, se týká finančích témat.

image:Image 15/source/orig/14129_10911_0_844.jpeg

V odpovědi na jednu z otázek agentury Reuters papež vyjádřil naději, že finanční reformy v římské kurii do budoucna zabrání skandálům, jakým byla kupříkladu koupě nemovitosti na londskýnské Sloane Avenue, která byla v posledních letech předmětem mediálního zájmu a nyní ji prověřuje soudní proces vedený vatikánským tribunálem. Dodejme, že Správa majetku Apoštolského stolce (APSA) začátkem července oznámila, že nemovitost se ztrátou prodala, přičemž majetková újma bude nahrazena z finančních rezev státního sekretariátu Svatého stolce, aby nebyla nijak dotčena sbírka Svatopetrský haléř, shromažďující dary věřících.

Při hovoru o londýnské nemovitosti se novinář Phil Pullella zeptal, zda podle papeže Františka byla přijata dostatečná opatření bránící případnému opakování obdobných skandálů. „Věřím, že ano“, odpověděl papež a ihned vyjmenoval všechny uskutečněné kroky: „Byl vytvořen Ekonomický sekretariát, který zaměstnává odborníky, jež rozumějí věci a nepadnou do rukou takvzaných „dobrodinců“, anebo „přátel“, kteří tě navedou na scestí. Myslím, že toto nové dikasterium seriózně ručí za bezpečnost naší majetkové správy, která byla předtím velice neuspořádaná.“

Papež poté uvedl příklad vedoucího jedné sekce státního sekretariátu, který měl nakládat s majetkem, ale vzhledem k tomu, že neměl potřebnou kvalifikaci, v dobré víře se obrátil o pomoc na své přátele. „Ale tito přátelé nebyli jako bl. Imelda, a tak došlo k tomu, k čemu došlo“, komentoval František s odkazem na mladičkou dominikánku, bl. Imeldu Lambertini, patronku prvního svatého přijímání, která zemřela v pouhých třinácti letech a je proto symbolem čistoty.

Jak papež dodal, vinu v tomto případě nese nezodpovědné uspořádání kuriálních úřadů, které v onu chvíli vkládalo odpovědnost na dobrého člověka, který se nacházel na příslušném místě. Jelikož ale neměl finanční znalosti, musel žádat o vnější pomoc bez dostatečné vnitřní kontroly. Tehdejší majetková správa nebyla vyspělá“, uzavřel František a připomenul, že „geniální“ návrh na vytvoření Ekonomického sekretariátu předložil kardinál Pell.

Papež František

image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.