Papež vybízí k odhodlání vyjednávat o Ukrajině

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 3. 2024, 11.30

Ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Matteo Bruni se vyjádřil k výrokům papeže Františka, které uvedl během rozhovoru pro švýcarskou televizní stanici RSI: "Svými slovy o Ukrajině chtěl Svatý otec vyzvat k příměří a obnovit odvahu k jednání. Jeho nadějí je diplomatické řešení pro spravedlivý a trvalý mír".

image:Image 53/source/orig/52789_pope-primeri.jpeg
Vatican Media

V rozhovoru, který švýcarská televize odvysílá 20. března, papež znovu potvrdil svou  náklonnost k ukrajinskému lidu a vyzval k vytvoření podmínek pro diplomatické řešení při hledání spravedlivého a trvalého míru.

Papež byl v rozhovoru tázán na svůj postoj v debatě mezi těmi, kteří říkají, že by se Ukrajina měla vzdát, protože není schopna vypudit ruské síly, a těmi, kteří tvrdí, že by to legitimizovalo počínání silnějšího. Tazatel v rozhovoru použil termín "bílá vlajka“.

"To je jedna interpretace, ale domnívám se, že nejsilnější je ten, kdo zhodnotí situaci, pomyslí na lidi a má odvahu k bílé vlajce a jedná,“ řekl papež a dodal, že jednání by se měla konat s pomocí světových mocností. Na dotaz, zda je připraven jednání zprostředkovat, odpověděl: "Jsem tu.“

Mluvčí Svatého stolce Matteo Bruni poté v prohlášení vysvětlil, že papež převzal výraz "bílá vlajka“, který vyslovil tazatel, a použil jej "k označení zastavení nepřátelství a příměří dosaženého s odvahou jednání“ a vyzdvihl, že "vyjednávání nikdy neznamená kapitulaci".

Slova Svatého otce opakují to, co za dva roky jeho neustálých výzev a veřejných prohlášení již zaznělo, totiž důležitost dialogu k zastavení šílenství války a osud civilního obyvatelstva.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Válka na Ukrajině