Papež vyzdvihl příklad italského kněze zavražděného mafií

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 3. 2024, 11.59

V rámci připomínky třicátého výročí brutální vraždy P. Giuseppeho Diany neapolskou mafií Camorra papež František vyzval zejména mladé lidi, aby pokračovali v jeho odkazu boje proti organizovanému zločinu a nenechali se okrádat o naději.

image:Image 54/source/orig/53332_don-peppe-diana.jpg
ilmamilio.it

Svatý otec ocenil život a poselství italského kněze Giuseppeho Diany, který byl před třiceti lety zastřelen nájemnými vrahy v Casal di Principe nedaleko Neapole za svůj hlasitý odpor proti neapolské mafii Camorra a za své úsilí o záchranu mládeže před organizovaným zločinem V dopise adresovaném biskupovi Angelu Spinillovi z Aversy, diecéze, v níž se Casal di Principe nachází, papež označil P. Dianu za odvážného učedníka Páně a poděkoval Bohu za to, že dal církvi tohoto dobrého a věrného služebníka, který prorocky sloužil a bránil svůj lid až k obětování vlastního života.

"I dnes se opakuje smutný počin vyprávěný Písmem svatým o první bratrovraždě Kaina na jeho bratru Ábelovi. Tento tragický příběh si zachovává svou aktuálnost, když člověk pozvedne ruku, aby udeřil druhého, jak se to děje v mnoha formách nenávisti a zneužívání, které zraňují a někdy zbarvují ulice našich čtvrtí a měst krví." Papež František připomněl věřícím, že tváří v tvář tomuto násilí a nelidské aroganci, která popírá spravedlnost a ničí lidskou důstojnost, jsou křesťané těmi, kdo hlásají evangelium a žijí povolání být s Kristem znamením nového lidství, živeného bratrstvím a společenstvím.

Připomněl, že vědomí této skutečnosti vedlo biskupy regionu Kampánie, kde se nachází diecéze Aversa, aby v roce 1982 pozvedli svůj hlas a zdůraznili ostrý kontrast mezi falešnými poselstvími Camorry a poselstvím Ježíše Krista. Papež František proto při příležitosti tohoto významného výročí vyzval věřící z Casal di Principe, aby posílili svou víru a naději v Boha, přijali jeho slovo a snažili se zachovat si odhodlání budovat společnost, která bude konečně očištěna od hříchu a bude schopna odvážit se budoucnosti harmonie a bratrství. Na závěr papež zvlášť apeloval na mladé lidi z Casal di Principe i z celého světa a vyzval je, aby se nenechali okrást o naději, pěstovali vysoké ideály a budovali jinou budoucnost a převzali duchovní odkaz dona Peppeho a stali se strůjci míru.

P. Diana se narodil v roce 1968 ve stejném městě, v němž byl zavražděn, před svým kněžským svěcením i po něm se aktivně zapojil do skautingu, vyučoval náboženství a působil jako sekretář svého biskupa, ale proslavil se zejména svým bojem proti mafii Camorra ve svém regionu.

19. března 1994 vtrhl střelec do kostela sv. Mikuláše v Bari, kde P. Diana, Neboli "Don Peppe", připravoval mši na svátek sv. Josefa, a dvakrát ho střelil do hlavy, jednou do ruky a do krku. Tato brutální poprava následovala po vraždě blahoslaveného Giuseppe Puglisiho v Palermu v roce 1993 rukou sicilské mafie "Cosa Nostra".

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Církev a společnost

image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František