Papež žádá pravdu o atentátech na Srí Lance

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 4. 2022, 16.55

Papež František dnes pozdravil zhruba tři a půl tisíce Srílančanů, kteří si ve Svatopetrské bazilice připomněli smutné třetí výročí velikonoční atentátů na tomto ostrově. František se obrátil na srílanské státní představitele s naléhavým apelem na objasnění zodpovědnosti za tento masakr.

image:Image 11/source/orig/10792_7548_0_844.jpeg

„Prosím, pro lásku ke spravedlnosti a vašemu národu, kéž konečně vyjde najevo, kdo za tyto události nese odpovědnost, aby ve vašich svědomích i vaší vlasti zavládl pokoj.“

Tuto výzvu vyslovil papež František v závěru mše svaté, kterou ve Vatikánské bazilice sloužil arcibiskup srílanského Colomba, kardinál Malcolm Ranjith. O Velikonocích před třemi lety (21.4.2019) si šest sebevražedných atentátů ve trojici kostelů a třech hotelech na Srí Lance vyžádalo více než 250 mrtvých.

Papež František se pomodlil za všechny oběti válek, násilí a terorismu. Jedenačtyřiceti přeživším, kteří se dnes dostalvili do Svatopetrské baziliky, včetně několika dětí, které v důsledku zranění zůstanou trvale zdravotně postiženy, připomenul, že jedině zmrtvýchvstalý Pán je naším Spasitelem.

„Za hrůzností a absurditou určitých skutků, o kterých se zdá nemyslitelné, že by je spáchali lidé, je zcela zjevné ďáblovo dílo. Chápeme tedy, proč Boží syn, Nevinný, Svatý, Spravedlivý, musel pro naši spásu zemřít na kříži. Vzal na sebe nejenom smrt, ale také krutost zla, nenávisti, bratrovražedného násilí. Jeho kříž a zmrtvýchvstání jsou světlem naděje v nejhustších temnotách. Modleme se dnes za všechny oběti násilí a války, zejména pak za oběti terorismu.“

V závěru papež vyzval k modlitbě za srílanské politiky a všechny nositele společenské odpovědnosti, aby dokázali naléz řešení za současných obtíží.

Paolo Ondarza (přeložila: Jana Gruberová)

Pronásledování křesťanů

image:Image Lež má krátké nohy
Lež má krátké nohy Karel Hvížďala, Karol Sidon