Papež zasílá další pomoc obětem zemětřesení v Turecku

Autor: Benedetta Capelli Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 2. 2023, 9.29

Papežský almužník, kard. Konrad Krajewski, vypráví o úsilí Svatého stolce na pomoc lidem trpícím v důsledku silného zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii a vyžádalo si přes 45 000 obětí. Včera (18.2.) ráno dorazila do Turecka letecky další papežova pomoc. Prefekt Dikasteria pro východní církve pokračuje v návštěvě mezi oběťmi zemětřesení v Sýrii.

image:Image 25/source/orig/24164_21332_0_844.jpeg
Nakládání kamionu s pomocí ve Vatikánu

Papež František se 16. února setkal ve Vatikánu s novým tureckým velvyslancem Ufukem Ulutaşem, který mu předal pověřovací listiny. Při této příležitosti papež vyjádřil blízkost a náklonnosti "ušlechtilému tureckému lidu" a zeptal se, jaké jsou naléhavé potřeby obyvatelstva. Poté doporučil, aby se případnou pomoc zajistilo Dikasterium pro službu milosrdenství. "Hodinu po setkání se Svatým otcem," říká kardinál Konrad Krajewski, "jsem se setkal s velvyslancem, který mi vysvětlil, co potřebují".

Diplomatův seznam se týkal především konzervovaných potravin, jako je rýže a tuňák, ale také plenek a mnoha dalších materiálů, které odolávají vlhku a dokonce i mrazu. "Okamžitě," zdůrazňuje almužník, "se všichni ve Vatikánu dali do práce, aby během jediného dne připravili 10 palet trvanlivých potravin, které byly naloženy na nákladní auto a určeny na letiště Fiumicino." Cílem papežova daru byl sklad tureckých aerolinek, dobrovolníci a letištní personál neúnavně pracovali na zajištění nákladu, který dnes dorazí do Istanbulu. "Velká pozornost byla věnována přípravě balíků, které, jak vysvětluje kardinál - budou cestovat běžnými civilními letadly, a nikoliv nákladními letouny, takže byla věnována velká pozornost jak hmotnosti, tak i výšce samotných balíků".

Pomáhat dnes, ne zítra

"V evangeliu se vždy říká dnes, ne zítra. Když Ježíš dělal zázraky, dělal je okamžitě, nikoli za týden nebo za nějaký čas, a tak," dodává kardinál Krajewski, "jsme jednali okamžitě díky vatikánským vozidlům, díky darům, díky mnoha lidem, kteří pomáhají. Za 24 hodin bylo vše hotovo, vysvětluje papežův almužník, který vychází z jistoty, že láska bez dobročinnosti neexistuje".

Arcibiskup Gugerotti v Sýrii

Včera dopoledne zároveň zahájil prefekt Dikasteria pro východní církve mons. Claudio Gugerotti svou misi mezi oběťmi zemětřesení v Sýrii, kde si vyžádalo přes 5 800 životů. Tato cesta jej zavede rovněž do Turecka, aby vyjádřil papežovu blízkost lidem postiženým zemětřesením.

Život z víry Církev a společnost