Papež zřizuje "Komisi nových mučedníků"

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 7. 2023, 20.45

S ohledem na jubileum roku 2025 se František rozhodl vytvořit pracovní skupinu při Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení, která má za úkol sestavit katalog všech, kteří v posledním čtvrtstoletí prolili svou krev, aby vyznali Krista: "Nemůžeme je zapomenout." Šetření bude rozšířené na všechny křesťanské denominace, nejen na katolíky.

image:Image 37/source/orig/36464_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-2.jpeg

Papež František v dopise zveřejněném ve středu 5. července zřídil při Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení "Komisi nových mučedníků - svědků víry", a to s ohledem na Jubileum 2025. Cílem pracovní skupiny bude sestavit katalog všech, kteří prolili svou krev, aby vyznali Krista a vydali svědectví evangeliu.

"Mučedníci v církvi," píše František, "jsou svědky naděje, která vychází z víry v Krista a podněcuje k opravdové lásce. Naděje udržuje při životě hluboké přesvědčení, že dobro je silnější než zlo, protože Bůh v Kristu přemohl hřích a smrt". Komise bude pokračovat v hledání svědků víry, které bylo započato již při příležitosti Velkého jubilea roku 2000, v této první čtvrtině století a bude v něm pokračovat i v budoucnu.

"Mučedníci," vysvětluje František, "provázeli život církve v každé době a rozkvétají jako 'zralé a vynikající plody vinice Páně' i dnes...". Mučedníci jsou v naší době početnější než v prvních staletích: jsou to biskupové, kněží, zasvěcení muži a ženy, laici a rodiny, kteří v různých zemích světa darem svého života podali nejvyšší důkaz lásky". Již svatý Jan Pavel II. v listu Tertio millennio adveniente uvedl, že je třeba udělat vše pro to, aby se odkaz "neznámých vojínů velké Boží věci" neztratil. A právě na tyto mučedníky se 7. května 2000 vzpomínalo při ekumenické slavnosti, při níž se v Koloseu spolu s římským biskupem sešli zástupci církví a církevních společenství z celého světa.

František to opakovaně nazval "ekumenismem krve". "Také v příštím jubileu," dodal papež, "se spojíme k podobné oslavě. Touto iniciativou nemáme v úmyslu stanovit nová kritéria pro kanonické konstatování mučednictví, ale pokračovat v započatém průzkumu těch, kteří jsou dodnes zabíjeni jen proto, že jsou křesťané." "Jde tedy o pokračování - vysvětlil papež - historického průzkumu, jehož cílem je shromáždit svědectví o životě, až po prolití krve, těchto našich sester a bratří, aby jejich památka vynikla jako poklad, který křesťanské společenství chrání". Výzkum se bude týkat nejen katolické církve, ale rozšíří se na všechna křesťanská vyznání".

"I v této naší době," stojí ve Františkově dopise, "v níž jsme svědky změny epochy, křesťané v kontextech velkého rizika nadále ukazují životaschopnost křtu, který nás spojuje. Není totiž málo těch, kteří navzdory vědomí nebezpečí, jimž čelí, projevují svou víru nebo se účastní nedělní eucharistie. Jiní jsou zabiti ve snaze pomáhat v charitě životu chudých, v péči o ty, které společnost zavrhla, v opatrování a podpoře daru míru a síly odpuštění. Další jsou tichými oběťmi dějinných zvratů, ať už jako jednotlivci, nebo ve skupinách. Všem těmto lidem jsme zavázáni velkým dluhem a nemůžeme je zapomenout".

Práce komise proto umožní zařadit vedle církví oficiálně uznaných mučedníků i doložená svědectví - a těch je mnoho, poznamenal papež - "těchto našich bratří a sester do rozsáhlého panoramatu, v němž zaznívá jediný hlas mučednictví křesťanů". Komise bude muset využít "aktivního přispění" jednotlivých církví, řeholních institutů a všech dalších křesťanských skutečností.

"Ve světě, kde se někdy zdá, že zlo převládá," uzavírá František, "jsem si jist, že vypracování tohoto Katalogu, a to i v kontextu blížícího se Jubilea, pomůže věřícím číst i naši dobu ve světle Velikonoc a čerpat z pokladnice tak velkorysé věrnosti Kristu důvody pro život a dobro."

Papež František Jubilejní rok 2025