Papežovo dílo Scholas Occurrentes získalo cenu za lidská práva

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 12. 2023, 10.41

Vzdělávací hnutí, které založil papež František, získalo cenu Sevillské univerzity za ochranu lidských práv.

image:Image 48/source/orig/47463_scholas-ocurrentes-recibio-el-iv-premio-universidad-de-sevilla-a-la-proteccion-de-los-derechos-humanos-01-1536x850.png
Infobae

Organizace Scholas Occurrentes, kterou založil papež František, obdržela od Sevillské univerzity cenu Juana Antonia Carrilla Salceda za ochranu lidských práv. Tato cena se uděluje každé dva roky a je oceněním pro jednotlivce nebo instituce, které se zasazují o obranu lidských práv, ať už v politické, sociální nebo vzdělávací sféře. Dříve byli touto cenou oceněni pouze španělská královna Sofie, Federico Mayor Zaragoza, Marcelino Oreja a Adela Cortina.

Porota Sevillské univerzity, jedné z nejstarších španělských akademických institucí, vybrala pro udělení této renomované ceny právě organizaci Scholas Occurrentes, která shodou okolností letos slaví desáté výročí svého založení. Práce Scholas Occurrentes v otázce obrany lidských práv mladých lidí na celém světě a její konkrétní a inovativní postupy, aby každé dítě a mladý člověk měli smysluplný život, nezůstaly bez povšimnutí.

José María del Corral, předseda Scholas Occurrentes, se k tomuto ocenění vyjádřil: "Scholas Occurrentes obhajuje právo na smysluplný život jako jedno z lidských práv, které nelze porušovat, a naše práce se proto zaměřuje na různé oblasti. Čelíme výzvám, jako je prevence sebevražd v mnoha částech světa, zabýváme se duševním zdravím mladých lidí a dospívajících ve více než 30 zemích, řešíme gangy v Panamě, mafii v Neapoli a zneužívání dětí v Portugalsku, Mexiku a Španělsku. Mnozí z nás mluví o lidských právech, ale když přijde na věc, málokdo koná."

Organizace Scholas Occurrentes přišla do Španělska v roce 2015 a od té doby aktivně spolupracuje s místní církví a dalšími náboženstvími, s ministerstvy školství, mládeže a sociálních věcí a realizuje různé aktivity v několika regionech země, například v Madridu, Katalánsku, Galicii, Valencii, Andalusii a Kantábrii. Scholas Occurrentes má také univerzitní pobočky v Madridu, Granadě, Valencii a Barceloně.

Od svého založení organizace realizuje vzdělávací projekty, které spojují mladé lidi z Izraele a Palestiny, z Kuby a Spojených států, z různých kultur a náboženství, vytváří studijní programy na veřejných i soukromých univerzitách a buduje sportovní školy v Mosambiku, Iráku a Latinské Americe. Mladí lidé ze Scholas Occurrentes z Haiti se každý den snaží získat zpět důstojnost skrze vzdělávání. Také z Los Angeles, Miami, New Yorku a Washingtonu usilují učitelé Scholas Occurrentes o to, aby každý mladý člověk našel smysl života a aby dialog překonal nenávist a konfrontaci. Mladí učitelé z organizace se každý den setkávají se skutečnými problémy dětí a dospívajících: s psychickými problémy, s propastným nárůstem sebevražd, nejistotou, závislostmi a korupcí, zneužíváním, dětskou prací, šikanou a kyberšikanou a mnoha dalšími těžkostmi, které potřebují naslouchání, tvořivost a společenství.

Organizace je přesvědčena, že vzdělávací systém lze změnit, a to zdola nahoru a s nasazením všech. Hájí lidská práva mladých lidí konkrétními činy bez ohledu na to, zda jsou toho či onoho přesvědčení nebo zda jsou z té či oné sociální či ekonomické úrovně; věří totiž, že důležité je setkání a že rozmanitost je to, co nás spojuje.

Toto ocenění pro zakladatele patří lidem, kteří každý den věnují svůj čas a nadšení, aby oslovili více mladých lidí na celém světě, a papeži Františkovi za to, že důvěřoval této posvátné intuici

Zdroj: Zenit.org

Mladí v církvi Církev a společnost

image:Image KáPéZetka důvěry s biblickými muži