Papežský vyslanec se setkal s ukrajinskými katolickými představiteli

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 3. 2022, 11.25

Papežský vyslanec na Ukrajině se v úterý setkal s představitelem ukrajinské řeckokatolické církve a předsedou ukrajinské biskupské konference latinského obřadu.

image:Image 10/source/orig/9073_5539_0_-konrad-krajewski-met-archbishop-sviatoslav-shevchuk-and-archbishop-mokrzycki-in-lviv-1.jpeg
Setkání papežského vyslance kardinála Konrada Krajewského s arcibiskupem Mieczysławem Mokrzyckým a arcibiskupem Sviatoslavem Ševčukem na Ukrajině 8. března 2022. (Twitter @StanislawBudzik)

Papežský almužník kardinál Konrad Krajewski byl ve Lvově vyfotografován společně s arcibiskupem Svjatoslavem Ševčukem a arcibiskupem Mieczysławem Mokrzyckým. Kardinál Krajewski je jedním ze dvou kardinálů, kteří na pokyn papeže Františka navštívili válkou zmítanou zemi. Do země přijel přes své rodné Polsko.

Informační středisko ukrajinské řeckokatolické církve 9. března uvedlo, že během setkání tito tři muži hovořili přímo s papežem. "Papežský legát sdělil Svatému otci své první dojmy z návštěvy, zvláště z toho, co viděl v Polsku. Papež byl rovněž informován o programu návštěvy svého vyslance na Ukrajině, který byl účastníky setkání předem projednán," sdělilo.

"Je důležité upřesnit, že návštěva papežského legáta na Ukrajině zatím není časově ohraničena. Svatý otec ho pověřil, aby byl na Ukrajině tak dlouho, jak bude nutné, aby jménem Apoštolského stolce poskytl podporu ukrajinskému lidu v těchto dramatických okamžicích jeho dějin."

Arcibiskup Ševčuk uvedl: "Papež František chce být osobně přítomen prostřednictvím svého legáta. A to je cílem jeho návštěvy." Arcibiskup, který stojí v čele ukrajinské řeckokatolické církve od roku 2011, přijel do Lvova z obleženého Kyjeva, kde se spolu s dalšími ukrývá pod katedrálou Vzkříšení.

Arcibiskup Mokrzycki vede lvovskou latinskou arcidiecézi od roku 2008. Od roku 1996 až do smrti polského papeže v roce 2005 působil jako druhý osobní sekretář Jana Pavla II. Poté působil dva roky jako sekretář papeže Benedikta XVI.

Očekává se, že Krajewski navštíví centra sociálních služeb provozovaná ukrajinskou řeckokatolickou církví a pomodlí se se členy Ukrajinské rady církví a náboženských organizací (UCCRO).

Papež František 6. března v promluvě po modlitbě Anděl Páně oznámil, že na Ukrajinu vysílá tohoto 58letého polského kardinála a dále kardinála Michaela Czerného, prozatímního prefekta vatikánského Dikasteria pro podporu integrálního lidského rozvoje. Kardinál Czerny se 8. března setkal s ukrajinskými uprchlíky v maďarském hlavním městě Budapešti.

Válka na Ukrajině

image:Image Kněžství v prvních staletích církve I