Patnáct zemí světa nasvítí hlavní památky červeně jako připomenutí náboženské svobody

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 11. 2023, 14.52

Od 22. do 29. listopadu bude v patnácti zemích světa v rámci iniciativy Červený týden (#RedWeek) nasvíceno červeně nejméně dvacet katedrál, stovky kostelů a dalších památek. Česká republika se do této iniciativy zapojí 29. listopadu 2023 v rámci akce Červená středa.

image:Image 46/source/orig/45800_se-iluminaran-iglesias-y-edificios-publicos-01-1.jpg
Zenit

Ve světě, který je stále více poznamenán konflikty, by pronásledování křesťanů a omezování všeobecného práva na náboženskou svobodu nemělo zůstat nepovšimnuto. Proto papežská nadace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need, ACN) pořádá tzv. Červený týden, který se vyznačuje nasvícením památek a dalších budov po celém světě na červeno. Cílem je upozornit na ty, kdo jsou pronásledováni pro svou víru a nezapomínat na ně. Během tohoto týdne bude také mnoho institucí pořádat modlitební akce a přednášky, kde zazní svědectví osob, které trpí pronásledováním pro víru.

Nejméně dvacet katedrál po celém světě bude nasvíceno červeně, včetně katedrály svatého Patrika v australském Melbourne, která 22. listopadu, pořádá druhý ročník tzv. "Noci svědků". Akce se zúčastní patriarcha melchitské katolické církve, biskup Joseph Absi, který promluví o situaci křesťanů v Sýrii a na Blízkém východě.

V Rakousku potvrdilo svou účast v iniciativě více než 100 farností. Osvětleny budou kostely a veřejné budovy včetně rakouského parlamentu. Podobná akce se plánuje i na Slovensku, kde budou červeně nasvíceny hrady v Nitře i Bratislavě a další významné památky a kostely, jako například dóm svaté Alžběty v Košicích.

V Německu bude červeně nasvícena stovka kostelů, včetně katedrál v Regensburgu, Freiburgu a Drážďanech. Proběhnou také chvíle modliteb se svědectvími biskupa Ashkariana z Aleppa (Sýrie) a arcibiskupa Shawa z Láhauru (Pákistán), dvou zemí, kde se křesťané potýkají s obtížemi kvůli svému náboženskému přesvědčení.

Iniciativa Červený týden se v posledních letech setkala v Nizozemsku s vřelým přijetím. Tamního letošního ročníku se opět zúčastní přibližně 150 katolických a protestantských farností, které pořádají nebo se účastní nejrůznějších aktivit a konferencí.

Ve Spojeném království proběhne akce dnes, 22. listopadu, v rámci iniciativy Červená středa (#RedWednesday). Hlavním cílem je upozornit na náročnou situaci v Africe prostřednictvím prezentace zprávy o náboženské svobodě na tomto. Na akci zazní svědectví nigerijského manželského páru, který v roce 2022 přežil útok na Letnice v Owo v diecézi Ondo.

Ve Francii budou červeně nasvíceny katedrály v Chartres, Bayonne, Remeši, Angers, Caen, Bourges a Versailles. V Paříži se budou konat modlitební a informační akce, včetně vigilií v bazilice na Montmartru a u Nejsvětější Trojice, která je určena mladým lidem.

Červený týden v Americe

V Kanadě se budou konat akce na různých místech, včetně Oratoře sv. Josefa v Montrealu, největší svatyně na světě zasvěcené tomuto světci. Ve stejném městě se bude konat mše svatá v katedrále Panny Marie, Královny. V Torontu proběhne vigilie v katedrále svatého Michaela, obě budou osvětleny červeně a zúčastní se jich diecézní biskupové. Týden #RedWeek se bude v Americe slavit také v několika jiných zemích, například v Mexiku a Kolumbii, kde bude červeně nasvícena svatyně Las Lajas.

Iniciativa osvětlovat budovy červenou barvou vznikla v Brazílii, kde brazilská pobočka ACN v roce 2015 zorganizovala osvětlení sochy Krista Vykupitele v Riu de Janeiru. V následujících letech italská sekce ACN osvětlila Fontánu di Trevi a Koloseum v Římě. Ve Španělsku byla v roce 2018 červeně nasvícena bazilika Sagrada Familia v Barceloně. Od té doby následovaly další země a iniciativa získala podporu v mnoha regionech a u různých křesťanských denominací jako viditelný projev solidarity.

Česká republika se do této iniciativy zapojí 29. listopadu v rámci iniciativy Červená středa (#RedWednesday), kdy budou červeně nasvíceny např. věž katedrály sv. Víta, Petřínská rozhledna, Rudolfinum, Karolinum a jiné významné instituce, kostely, modlitebny i veřejné budovy. Odkaz na informace o Červené středě v ČR je zde.

ZdrojZenit

Pronásledování křesťanů Červená středa

image:Image Rabanus Maurus – učitel Německa
Rabanus Maurus – učitel Německa Theodor Spengler
image:Image Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova?
Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova? Leopold Škarek
image:Image Svatí Cyril a Metoděj mezi námi