Patří pánvička nebo hřeben do kostela?

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace10. 1. 2022, 16.24

Vést děti k víře je jeden z nejzodpovědnějších a nejtěžších úkolů věřících. Je to práce na mnoho let. V ničem si ovšem nezadá s úkolem udržet děti každou neděli pozorné a klidné během mše svaté, nemluvě o tom, aby si z bohoslužby odnesly nějaký zážitek či poznatek.

image:Image 7/source/orig/6993_Mse-svata-pro-nejmensi.jpg
Mše svatá pro nejmenší

Karmelitánské nakladatelství je v těchto snahách všem pečovatelům o budoucí generaci nápomocné. Nejmenším dětem proto nabízí vedle bohatě ilustrovaných knih s biblickou tematikou také pracovní sešity, které nesou praktické označení „pro nejmenší“, čímž se myslí děti ve věku 3–6 let. Obsahují malebné ilustrace, samolepky a další hravé úkoly.

Pracovní sešit Mše svatá pro nejmenší následuje po dvou předchozích („Advent a Vánoce pro nejmenší“, a „Půst a Velikonoce pro nejmenší“). Dětem přibližuje průběh celé mše svaté, od vstupního průvodu až po závěrečné požehnání. Splněné úkoly pomáhají dětem upevňovat základní gesta a jednotlivé kroky bohoslužby a díky přehlednému vyobrazení jednotlivých částí se děti snáze orientují v tom, z čeho se bohoslužba skládá.

Sešit „Mše svatá pro nejmenší“ se může stát zajímavou alternativou klasických misálků, které mnohé rodiny s malými dětmi bohoslužbou nebo přípravou na ni provázejí. Děti mají možnost se orientovat, v jaké části bohoslužby se zrovna nacházejí. Sešit obsahuje dvě desítky hravých úkolů, které děti zaujmou, pobaví, poučí a poodhalí něco z velikého tajemství hostiny Beránkovy. Děje se tak postupně, krok za krokem, úkon za úkonem.

Zadání obsahují vše, co malé děti, které rády vyplňují úkoly v podobných sešitech, tolik baví... hledání rozdílů, bludiště, spojovačky, puzzle, doplňování, omalovánky, nebo zdobení stránek samolepkami. A s malou dopomocí může být plnění jednotlivých úkolů ještě větší legrace.

Nevěříte? Začněme hned první stránkou: „Je neděle a za chvíli začne mše svatá. Některé věci ale do kostela nepatří. Zakroužkuj je,“ zní první zadání. (Na výběr jsou květiny, svíce, hřeben, kostelní lavice, pánvička a kříž.) Zdánlivě banální, říkáte si. Ale nedejte na první dojem ani na poslední stránku s výsledky.

O správné odpovědi rozhoduje nejen rozum, ale i zkušenost. Víte, co by rozhodně nezakroužkovala kmotřenka Anežka? Pánev. A víte proč? Protože bratr Boni alias Bonaventura, který připravoval děti k prvnímu svatému přijímání ve farnosti při kostele Panny Marie Sněžné v Praze, dřímal při kázání v ruce právě takovou ukázkovou pánvičku, jakou mohou děti kroužkovat na obrázku. Mluvil tehdy o ohni nebo žáru, kterým musí křesťan, stejně jako obilné zrno, projít, aby vydal užitek. A jelikož by plamen nemohl dát dětem osahat a nechat kolovat, využil jako symbol zcela studenou pánev. A už jste někdy viděli před začátkem mše svaté decentní dámu upravovat si hřebenem své vlasy? Já ano a moje děti také. Znamená to, že do kostela hřeben nepatří? Anebo je důležité pěstovat respekt k druhým lidem, zvláště starším, a dát jim přede mší prostor pro to, aby se cítili dobře?

A takových úkolů, které se pod vlídným vedením mohou stát živnou půdou důležitých hovorů o víře, o mši a jejím řádu, ale hlavně o Bohu, naší lásce k druhým i Boží lásce k nám, se v tomto sešitě nachází víc. Vlastně na každé stránce.

Každá stránka s úkolem se může stát námětem na samostatný rozhovor nebo odrazovým můstkem tématu hodiny náboženství. Stejně tak se celý sešit dá za jednu vyučovací hodinu vyplnit, nebo během bohoslužby prolistovat. S dětmi se lze plněním jednotlivých úkolů již doma na bohoslužbu připravit. Jako do každého pracovního sešitu, i na tyto stránky je vřele doporučeno kreslit, psát ... ale listy netrhat! I popsaný sešit poslouží dál a stane se námětem, průvodcem a společníkem v kostele, při hodinách náboženství a doma.

Tento pracovní sešit můžete zakoupit na e-shopu eshop.cirkev.cz.