Patronky Evropy učí zdravému fenimismu

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 2. 2022, 14.36

V březnu proběhne v Římě mezinárodní kongres nadepsaný “Učitelky církve a patronky Evropy v dialogu s dnešním světem”. Hostit jej bude Papežská urbaniánská univerzita.

image:Image 9/source/orig/8171_4616_0_844.jpeg

"Jsou to ženy, které měly blízko k lidským citům, utrpením a problémům. Jsou inspirací také pro dnešní dobu, ukazují, jak žít v tomto zraněném světě,” říká profesorka Anita Cadavid z Vyššího institutu studií o ženách Papežského atenea Regina Apostolorum. Příklad těchto velkých žen je důležitý pro rozvoj dobře míněného fenimismu, založeného na křesťanských hodnotách – dodává pro Vatikánský rozhlas.

"Hildegarda z Bingen studovala medicínu a byla již ve své době pevně přesvědčena, že řeholnice by měly mít možnost studovat a podílet se na vzdělávání druhých. Byla to součást její vlastní služby. Edith Stein byla filozofka a učitelka, žila ve světě plném diskriminace, proti které bojovala. Můžeme si z nich vzít důležitá ponaučení. Svým životem ukázaly, že úkolem křesťanů je dávat život nejen fyzicky, ale především duchovně. To je také inspirace pro dnešní dobu: být nablízku lidem ve světě, který trpí tolika zraněními."

Kongres se uskuteční 7. a 8. března v Římě a bude také příležitostí k připomínce 50. výročí prohlášení sv. Kateřiny Sienské a sv. Terezie z Avily za učitelky církve, výročí kanonizace sv. Terezie z Lisieux (1997) a sv. Hildegardy z Bingen (2012). Debatovat se bude rovněž o významu dalších dvou patronek Evropy, kterými jsou - vedle Kateřiny Sienské - Terezie Benedikta od Kříže (Edity Stein) a Brigita Švédská. Patronát nad sympóziem převzla Kongregace pro východní církve, Papežská rada pro kulturu a další instituce, včetně Komisee evropských biskupských konferencí.  Zápisné a dobrovolné příspěvky shromážděné od účastníků kongresu budou určeny na podporu charitativních a vzdělávacích projektů v Libanonu.  V tuto chvíli je přihlášeno přes 120 účastníků ze 14  zemí. Akci bude možné sledovat rovněž on-line.

Život z víry

image:Image Dělat těžké věci