Petice v Mexiku požaduje náboženskou svobodu, ochranu kněží a církví

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 6. 2023, 10.12

Mexická platforma Actívate předala Národní komisi pro lidská práva (CNDH) petici za ochranu lidských práv, která má zaručit náboženskou svobodu a bránit útokům na katolickou církev. V Mexiku bylo jen za poslední 4 roky zavražděno 9 kněží.

image:Image 34/source/orig/33340_obrazek4.png
Foto: Actívate

22. května byl v mexickém státě Michoacán zastřelen augustiniánský kněz Javier García Villafaña během jízdy na dálnici. Den předtím se osmdesátiletý muž s nožem v ruce pokusil v sakristii po mši v katedrále v Durangu zabít arcibiskupa Faustina Armendárize. Kromě toho se různé kostely staly terčem loupežných přepadení, znesvěcení a útoků po celé zemi.

Mexická platforma Actívate proto předala Národní komisi pro lidská práva (CNDH) petici za ochranu lidských práv v církvi. 10 400 podepsaných požaduje, aby byl vypracován protokol, který by zaručoval náboženskou svobodu a bránil proti útokům na katolické kněze, laiky a kostely.

V protokolu má být uvedeno, jak zakročit proti násilným činům proti církvím a jejím duchovním. Iniciativa také požaduje, aby byly úřady proškoleny v oblasti ochrany lidských práv, a aby byla podrobně uvedena "opatření, která budou přijata v místech nebo u osob, kde byla porušena lidská práva."

Uriel Esqueda a Hugo Rico, kteří přišli do sídla CNDH v Mexico City jménem Actívate, požádali úřady, aby začaly jednat. "Chceme, aby se autonomní orgány, instituce a vláda na všech úrovních spojily a zaručily, že každý občan a náboženský vůdce jakéhokoli náboženství může bez obav uctívat, co chce, nebo vykonávat svou službu," píše se v prohlášení této iniciativy.

Podle zprávy Multimediálního katolického centra bylo v letech 1990–2022 v Mexiku zavražděno 63 kněží, včetně guadalajarského arcibiskupa, kardinála Juana Jesúse Posadase Ocampa, který byl v roce 1993 zastřelen za bílého dne na parkovišti u mezinárodního letiště v Guadalajaře.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů