Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Polsko: Vatikánská média zdůraznila potřebu médií, která budují mosty

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 6. 2023, 14.14
TiskTisk

Je třeba, aby média nerozdělovala, ale stavěla mosty, nestavěla bariéry, ale podporovala dialog, uvedli zástupci Vatican Media Dr. Andrea Tornielli a Dr. Massimiliano Menichetti, kteří se 1. června v Lublinu setkali s komunitou Katolické univerzity Jana Pavla II. v Lublinu. Setkání se studenty, včetně těch, kteří studují žurnalistiku, bylo zaměřeno na využití moderních médií a technologií pro komunikaci v církvi.

image:Image 32/source/orig/31807_24275_0_844.jpeg

Experti zdůraznili význam mediálního zpravodajství založeného na pravdě a svědectví o životě lidí. "Tváří v tvář vztahu člověka, tváří v tvář jeho životní zkušenosti - i když nesouhlasíme s jeho zásadami - cítíme větší respekt a úctu," řekl Dr. Andrea Tornielli. Připomněl, že evangelium se šíří především díky svědectví lidí, kteří se "nechali Ježíšem přitáhnout a fascinovat".

Dr. Tornielli při představení poslání a různých aktivit Vatican Media zdůraznil, že každé poselství, i pokud jde o tragické události, musí přinášet naději. "V naší každodenní práci, i když musíme mluvit o dramatických skutečnostech, jako je válka, se vždy snažíme mluvit tak, abychom ponechali určitý prostor pro semínka naděje. Protože to je to, co potřebujete," řekl Tornielli.

Ředitel Vatikánského rozhlasu/Vatican News Dr. Massimiliano Menichetti zdůraznil, že důležitým aspektem jejich činnosti je hovořit o dění ve světě prizmatem katolické sociální nauky. "To znamená, že pokud například na Ukrajině vybuchne bomba, jistě informujeme o zkáze, ale zároveň ukazujeme, kdo pomáhá, kdo pracuje ve prospěch druhých lidí, pro mír, pro bratrství, a to na všech úrovních: slovem, pomocí, politikou, diplomacií a možnými řešeními," uzavřel Dr. Menichetti.

Dr. Tornielli a Dr. Menichetti poukázali na nutnost využívání moderních technologií v médiích. "Potřebujeme média, která využívají všechny moderní technologie ke sdělování dobra, k podpoře výměny názorů, k naslouchání druhým, ke svědectví o kráse křesťanské víry a nikdy neproměňují pravdu nebo identitu v obušek nebo zeď," řekl.

Prof. Mirosław Kalinowski, na jehož pozvání odborníci z Vatikánu univerzitu navštívili, zmínil Jana Pavla II. a jeho roli v otevírání se světu a podpoře médií, která zprostředkovávají pravdu. Média jsou na Katolické univerzitě v Lublinu důležitá: funguje zde studium žurnalistiky a v poslední době je KUL ze všech polských univerzit nejaktivnější v oblasti sociálních médií. Setkání s vatikánskými odborníky se zúčastnilo mnoho studentů žurnalistiky a stipendistů Nadace Jana Pavla II.

Katolická univerzita Jana Pavla II. v Lublinu je jednou z největších katolických univerzit na světě a významným centrem katolického myšlení. Provozuje vědeckou činnost a vzdělává mladé lidi v oborech, jako jsou teologie, filozofie, společenské vědy, právo a humanitní vědy, ale také matematické a přírodní vědy.

Focusy

Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou