Polský arcibiskup vítá ukrajinské uprchlíky, kteří přijíždějí na nádraží v Přemyšli

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 3. 2022, 14.54

Katolický arcibiskup přivítal ukrajinské uprchlíky, kteří v sobotu přijeli na vlakové nádraží na východě Polska.

Arcibiskup Adam Szal se setkal s nově příchozími na hlavním nádraží v Přemyšli 26. února, kdy statisíce lidí z Ukrajiny překročily polské hranice. Vyjádřil uprchlíkům solidaritu a ujistil je, že se modlí za mír v jejich vlasti. Poděkoval také místním dobrovolníkům za jejich pomoc, informoval portál Onet.pl.

Ve videoposelství natočeném ve stejný den arcibiskup povzbudil Poláky, aby ukrajinským uprchlíkům otevřeli svá srdce a domovy. Podle polské pohraniční stráže přišlo do země z Ukrajiny od 24. února téměř 327 000 lidí.

Katolické organizace v Polsku pomáhají desítkám tisíc uprchlíků, poskytují jim lůžka, ubytování, psychologickou podporu, potraviny a oblečení. V neděli 27. února se v kostelích po celé zemi konala sbírka pro Ukrajinu a další sbírka se uskuteční na Popeleční středu 2. března. Sbírky se konají v reakci na výzvu arcibiskupa Stanislawa Gadeckého, předsedy polské biskupské konference, z 24. února.

Jeho výzvu polským katolíkům, aby nabídli útočiště lidem prchajícím před ruskou invazí, zopakovala 25. února stálá rada biskupské konference. Biskupové vyzvali polské katolíky, aby otevřeli domovy, ubytovny, diecézní a farní rekolekční domy a všechna místa, kde lze poskytnout pomoc lidem v nouzi.

Podpora církve je uskutečňována především prostřednictvím Caritas Polsko, největší charitativní organizace v zemi, a jejích diecézních poboček.
Minulý týden Caritas Polsko poskytla první dar ve výši 100 000 polských zlotých na nouzovou pomoc. Tyto prostředky byly převedeny na Caritas Ukrajina, kterou zastřešuje ukrajinská řeckokatolická církev, a Caritas-Spes, kterou provozuje ukrajinská katolická církev latinského obřadu.

Mezi nejnaléhavější potřeby patří potraviny a hygienické potřeby, dále matrace, spací pytle, přikrývky a mobilní kuchyně. Polské katolické diecéze organizují dopravu uprchlíků a věcné dary.

Katolická univerzita Jana Pavla II. v Lublinu (KUL) nabídla ubytování pro více než 100 studentů a právní, duchovní, psychologickou a pediatrickou pomoc ukrajinským občanům, kteří trpí v důsledku ruské invaze. Univerzita zřídila telefonní číslo a e-mailovou adresu, kde se uprchlíci z Ukrajiny mohou dozvědět, kde mohou získat pomoc a jak pokračovat ve studiu v Polsku.

Lidem prchajícím před válkou pomáhá také polské sdružení Maltézského řádu. V Krakově jeho členové zajišťují stravu pro uprchlíky ubytované v hotelech. Řád zřizuje střediska lékařské pomoci v několika polských městech a také na nádražích v Přemyšli a nedalekém Řešově, kam neustále proudí nově příchozí.

Válka na Ukrajině

image:Image Magor a jeho doba