Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Polští biskupové: Obvinění papeže Jana Pavla II. vycházejí ze zpráv tajné policie

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 3. 2023, 15.06
TiskTisk

Polská biskupská konference se vyjádřila k dokumentu polské televize TVN24, který obviňuje Jana Pavla II. z utajování sexuálního zneužívání dětí kněžími v době, kdy působil jako krakovský arcibiskup.

image:Image 26/source/orig/25046_21920_0_jpii_vatican_media.jpg
Vatican Media

Polská biskupská konference žádá o další archivní výzkum, aby bylo možné spravedlivě posoudit nové obvinění založené na záznamech komunistické tajné policie, podle kterých Jan Pavel II. kryl sexuální zneužívání dětí knězem v době, kdy působil jako krakovský arcibiskup.

Toto obvinění bylo součástí televizního dokumentu, který 6. března odvysílala polská televize TVN24 a v téže reportáži byly zmíněny další dva případy. Jan Pavel II., tehdy ještě arcibiskup Karol Wojtyla, údajně přesunul P. Eugeniusze Surgenta a P. Józefa Lorance do jiných farností, i když věděl, že se dopustili sexuálního zneužívání nezletilých. Tato obvinění, která poprvé vznesl nizozemský novinář Ekke Overbeek, však dva polští investigativní novináři vyvrátili a o jejich informace se také opírá prohlášení polského episkopátu ze 7. března.

Dva polští novináři Tomasz Krzyżak a Piotr Litka ve svých výzkumech zjistili, že Jan Pavel II. během svého působení ve funkci krakovského arcibiskupa v letech 1964-1978 žádné případy zneužívání nezakrýval, ale naopak proti nim důsledně zasahoval. Oba novináři se ohradili proti tvrzení, že Wojtyla kryl sexuální zneužívání ze strany Surgenta, a uvedli, že tento kněz pocházel z lubaczowské diecéze, nikoli tedy z krakovské arcidiecéze, kterou Wojtyla vedl. Podle žurnalistů tehdy jako krakovský arcibiskup učinil několik rozhodnutí týkajících se Surgenta v rámci svých kompetencí, ale "konečné slovo o případném postihu tohoto kněze nechal na jeho ordináři, lubaczovskému biskupovi".

V případě Lorance oba reportéři uvedli, že Wojtyla kněze odvolal z farnosti, suspendoval a poté ho donutil žít v klášteře, kde ho zatkly civilní úřady. Když byl Lorenc z vězení propuštěn, směl opět sloužit mši svatou, ale podle vyšetřování se nesměl vrátit k pastoraci dětí a mládeže ani ke zpovědní službě.

Třetí, nové, obvinění se týká krytí P. Boleslawa Saduśe ze sexuálního zneužívání dětí. Podle dokumentu Wojtyla údajně věděl, že Saduś byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladých chlapců, ale doporučil jeho přesun do diecéze v Rakousku, aniž by o jeho chování rakouskou stranu informoval. Podle prohlášení Polské biskupské konference však tento třetí případ "nebyl předložen na základě prokurátorského nebo soudního vyšetřování, ale podle spisů bezpečnostních služeb tehdejší Polské lidové republiky. Na základě zdrojů, které byly v dokumentu prezentovány, tedy není možné určit kvalifikaci činů připisovaných otci Saduśovi," stojí dále v prohlášení.

Bezpečnostní služba byla tajnou policií a kontrašpionážní agenturou ateistické komunistické vlády v Polsku, která se cíleně snažila rozvrátit a ovládnout katolickou církev v zemi.

Zdroj: CNA

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Pastorace svátostí
Pastorace svátostí Aleš Opatrný
Cena: 197 Kč
image:Image Znamení a symboly katolické víry
Znamení a symboly katolické víry Les Miller
Cena: 125 Kč
image:Image Živá řeka evangelia 1.
Živá řeka evangelia 1. Pavel Ambros
Cena: 225 Kč
image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter
Cena: 234 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou