Pomozte nigerijským křesťanům, než bude pozdě, vyzývá tamní biskup Evropu

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 10. 2022, 14.36

Nigerijský biskup Wilfred Chikpa Anagbe vyjádřil rozčarování nad nezájmem světa ohledně islamistického teroru v jeho vlasti. Světová veřejnost podle něj zná "rozsah probíhajícího zabíjení a vysídlování křesťanských komunit v Nigérii", ale mlčí, řekl Anagbe. Včera to oznámila katolická humanitární organizace Církev v nouzi. Anagbe byl na její pozvání tento měsíc na návštěvě Evropy a promluvil i na půdě Evropského parlamentu v Bruselu.

image:Image 19/source/orig/18252_ernosske-deti.jpg
Foto: Pixabay

Biskup nigerijské diecéze Makurdi popsal situaci ve vlasti jako "džihád, který má mnoho jmen: terorismus, únosy, banditismus, milice atd." Ve svém projevu k představitelům EU odmítl názor, že konflikty v Nigérii nemají nic společného s náboženstvím. Mlčení světa k tomu, co se v jeho zemi děje, je podle něj fakticky "otevřenou podporou, napomáháním a podněcováním těchto činů, protože viníci nikdy nenesou žádné následky," uvedl.

Také stát Benue na jihu Nigérie, kde se diecéze Makurdi nachází, patří mezi terče útoků. Podle vládních údajů bylo v Benue od roku 2011 do června 2022 zabito více než 5 000 lidí a přes dva miliony uprchly nebo byly vysídleny. Obzvláště obtížná je situace v severní Nigérii. Křesťané, kteří celkově tvoří v zemi zhruba polovinu, jsou zde v menšině a často podléhají islámskému právnímu systému šaría. Anagbe: "Vyzývám všechny, aby přišli na pomoc křesťanskému společenství v Nigérii, než bude pozdě." Nejlidnatější africká země je dějištěm častých ozbrojených útoků na křesťany a jejich kostely. Mezi nejhorší z poslední doby patří červnový útok na katolický kostel v Owo, při kterém zahynulo asi 40 lidí, nebo o několik týdnů později násilí při mši ve státě Kaduna, při němž ozbrojenci stříleli do věřících. Terčem islamistů se stávají i komunity jiných křesťanských církví.

V Nigérii operují milice hlásící se k Islámskému státu či teroristické skupině Boko Haram, která zde operuje od roku 2009 s cílem ustanovit na severu země samostatný stát řízený podle práva šaría.

Zdroj: Kathpress, Wikipedia

Pronásledování křesťanů

image:Image Josef Kordík - Farář na čtyřkolce
Josef Kordík - Farář na čtyřkolce Bob Fliedr, Josef Kordík