Poselství papeže Františka ke Světovému dni modliteb za povolání zdůrazňuje bratrství a naději

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 3. 2024, 11.55

Papež František v úterý zveřejnil své poselství k 61. světovému dni modliteb za povolání, který připadá na 21. dubna. Svatý otec se v něm zamýšlí nad poutí křesťana jako synodální cestou, která je zakořeněna v naději a směřuje k objevování Boží lásky.

image:Image 54/source/orig/53335_20220917103816-toci-z620469.jpg
Foto: Tomáš Cigánek, ČaV

„Povoláni rozsévat semena naděje a budovat mír" je tématem letošního Světového dne modliteb za povolání  a odráží podle papeže univerzální křesťanskou výzvu založit svůj život na skále Kristova vzkříšení s vědomím, že každé úsilí vynaložené na povolání, které jsme přijali a které se snažíme žít, nebude marné.

"Jsme povoláni naslouchat jeden druhému a společně putovat, abychom naše charismata uznali a rozpoznali, kam nás Duch Svatý vede ku prospěchu všech," poznamenal papež, který tento postřeh posílil poukazem na téma Jubilejního roku 2025 „Poutníci naděje“. „Můžeme se pro náš svět stát posly a svědky Ježíšova snu o jediné lidské rodině, sjednocené v Boží lásce a ve spojení dobročinnosti, spolupráce a bratrství,“ uvedl dále Svatý otec.

Pro papeže je pouť cestou, která má obnovující účinek, neboť člověk s sebou nese „jen to nejnutnější“ a zároveň se denně snaží odložit veškerou únavu, strach, nejistotu a váhání, aby objevil Boží lásku, „Být poutníkem znamená vydávat se každý den na cestu, začínat stále znovu, znovu objevovat nadšení a sílu potřebnou k absolvování různých etap cesty, která, jakkoli je únavná a obtížná, vždy otevírá před našima očima nové obzory a dosud nepoznané výhledy.“ Papež také poznamenal, že tato cesta je procesem sebepoznávání.

František výzvu směřoval také k dnešní mládeži - zejména k těm, kteří se cítí církví odcizeni nebo jí nedůvěřují - papež je povzbudil, aby předkládali Kristu důležité otázky.  „Dovolte mu, aby vás vyzýval svou přítomností, která v nás vždy vyvolává zdravou krizi. Ježíš více než kdokoli jiný respektuje naši svobodu. Nevnucuje se, pouze navrhuje. Udělejte mu místo a jeho následováním, nebo odevzdáním se mu, pokud to po vás bude chtít, naleznete cestu ke štěstí.“

Český překlad poselství připravujeme.

Zdroj: CNA

Papež František Život z víry

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill