Povzbuzení a výzva k pokračování synodálního procesu v České republice

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace21. 7. 2022, 12.33

Přinášíme výzvu českých a moravských biskupů k pokračování synodálního procesu.

image:Image 15/source/orig/14493_11437_0_logo-cz.jpeg

Sestry a bratři,

poté, co jsme s účastníky Národního synodálního setkání prožili 6. července 2022 na Velehradě den naplněný modlitbou, nasloucháním a rozhovory, jsme v závěru plenárního zasedání České biskupské konference o tomto setkání uvažovali v bratrské diskusi.
Děkujeme všem, kteří se zapojili do synodálního procesu a jsme vděčni za jejich ochotu hledat nové cesty z lásky k Bohu a církvi.

Slibně započatý synodální proces podporujeme a povzbuzujeme jednotlivá společenství na farní i diecézní úrovni, aby metodu získanou během tohoto procesu využila k hledání, kam Boží Duch vede církev tady a teď, především v tématech týkajících se života církevních společenství ve farnostech. My sami jsme připraveni používat synodální metodu ve své službě všude tam, kde se ukáže být vhodná.

Synodální proces nezahrnuje zdaleka jen naslouchání a promlouvání. Je to duchovní cesta, v níž má své klíčové místo modlitba a prosba o působení Ducha Svatého. Proto sebe i Vás vyzýváme a prosíme, abychom se nepřestali modlit. Jen tak budeme moci rozlišovat znamení doby autenticky, a přitom v Božím světle. Byli bychom rádi, kdyby život církve, poznávání Boží vůle, rozlišování a řízení bylo uskutečňováno jako duchovní proces tak, jak to učinili na počátku církve apoštolové, když mohli prohlásit: „Rozhodl totiž Duch Svatý a my.“ (Sk 15,28).

Do dalšího hledání Božích řešení na společné cestě Vám ze srdce žehnáme.

Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský, primas český a předseda České biskupské konference
a biskupové Slezska, Moravy a Čech.

Praha, 21. července 2022

Synoda 2021–2024 Pastýřské listy a dopisy biskupů Předseda ČBK

image:Image Dvojí tvář lenosti
Dvojí tvář lenosti Kateřina Lachmanová