Pravoslavná církev Ukrajiny schválila možnost přesunutí Vánoc z ledna na prosinec

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 10. 2022, 16.05

Pravoslavné farnosti na Ukrajině budou moci slavit vánoční svátky již 25. prosince namísto dosavadního 7. ledna. Svatý synod, neboli nejvyšší orgán Pravoslavné církve Ukrajiny, v Kyjevě rozhodl, že pokud si to věřící budou přát, může být datum slavení Vánoc v jednotlivých farnostech změněno.

image:Image 18/source/orig/17967_pravoslavny-kostel.jpg
Foto: Pixabay

Hlava církve metropolita Epifanij se již koncem loňského roku vyslovil pro pozvolné přesunutí data Vánoc na 25. prosinec. Jde také o vymezení se Ukrajinců vůči Rusku a tamní pravoslavné církvi patřící pod moskevský patriarchát, která slaví svátek podle juliánského kalendáře, tedy 7. ledna. Od reformy, k níž ve většině Evropy došlo v závěru 16. století, je tento kalendář o 13 dní pozadu za gregoriánským. Vedle Ruska se slavení Vánoc v lednu drží také ortodoxní věřící v Srbsku a Gruzii.

Boží narození 25. prosince si oproti tomu připomíná pravoslavný ekumenický patriarchát v Konstantinopoli či pravoslavné církve v Řecku, Rumunsku, Bulharsku nebo na Kypru.

Asi tři čtvrtiny Ukrajinců patří k pravoslavné nebo řeckokatolické církvi, které se obě dosud řídily juliánským kalendářem. V roce 2017 nicméně ukrajinský parlament stanovil jako státní svátek i 25. prosinec.

Zdroj: Kathpress

Život z víry Advent a Vánoce Válka na Ukrajině