Pravoslavná církev Ukrajiny schválila přechod k novému kalendáři

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 5. 2023, 16.26

Pravoslavná církev Ukrajiny v rámci dalšího odklonu od Ruské pravoslavné církve po ruské invazi na Ukrajinu schválila přechod k novému církevnímu kalendáři. Změny se týkají mimo jiné pravoslavných Vánoc, které se nyní budou slavit 25. prosince místo 7. ledna. Například datum konání Velikonoc se ale nezmění, píše server BBC News Ukrajina.

image:Image 31/source/orig/30774_filaret-2008-08-19.jpg

Kromě Pravoslavné církve Ukrajiny na Ukrajině působí také Ukrajinská pravoslavná církev, která byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla, když odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině. Ukrajinské úřady ale tuto církev nadále podezírají ze spolupráce s Moskvou, její budovy několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Církev o přechodu k novému kalendáři formálně rozhodne 27. července. Změny začnou podle BBC platit od 1. září.

Přechod k novému kalendáři už letos v únoru ohlásila Ukrajinská řeckokatolická církev, která je třetím největším náboženským uskupením na Ukrajině. V souvislosti s ruskou invazí před loňskými Vánoci projevovalo zájem slavit tyto svátky v prosinci čím dál tím víc Ukrajinců.

Vánoce slaví 25. prosince například pravoslavné církve v Bulharsku, Rumunsku a Řecku.

Život z víry Církev a společnost