Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Před sto lety byla nemocnice Bambino Gesù darována Svatému stolci

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 2. 2024, 15.36
TiskTisk

V roce 1924 darovala šlechtická rodina Salviati dětskou nemocnici Bambino Gesù Svatému stolci a ta je dnes špičkou v oblasti péče a výzkumu. Videonahrávka připomíná její historii a návštěvy papežů.

image:Image 52/source/orig/51718_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-18.jpeg

Příběh lásky, jak zdůrazňuje oficiální videonahrávka připomínající tuto událost, se zrodil z daru, který 20. února 1924 prostřednictvím tehdejšího kardinála vikáře Basilia Pompiliho a se souhlasem Pia XI. věnovali Svatému stolci vévodové Salviatiové, kteří nemocnici založili v roce 1869. O necelých dvacet let později, v roce 1887, se přestěhovala do starého kláštera Sant'Onofrio na kopci Janiculum, kde stojí dodnes, zatímco čeká na přesun do areálu bývalé římské nemocnice Forlanini, plánovaný na rok 2030. V období před darováním Svatému stolci bylo v Bambino Gesù hospitalizováno přes třicet tisíc dětí, zejména v důsledku krizových situací, jako bylo zemětřesení v Avezzanu v roce 1915 a epidemie španělské chřipky během první světové války.

Po nuceném přerušení činnosti kvůli druhé světové válce se nemocnice v následujících desetiletích stále více rozrůstala, jak velikostí, tak i svým působením a byla začleněna do italského národního zdravotnictví a uznána jako výzkumná a univerzitní nemocnice. Klinika Bambino Gesù, kterou poprvé navštívil papež Jan XXIII. v roce 1958, papež Pavel VI. v roce 1968, papež Jan Pavel II. v roce 1979, papež Benedikt XVI. v roce 2005 a papež František v roce 2017, je nyní největší dětskou nemocnicí a výzkumným centrem v Evropě a je napojena na významné mezinárodní ústavy v tomto oboru. V roce 2022, jak se dočteme na oficiálních webových stránkách, nemocnice zaznamenala přes 95 000 přijetí na pohotovost, 29 000 hospitalizací, 32 000 chirurgických a jiných zákroků a 2 500 000 ambulantních výkonů: jde o jednu z nejvýznamnějších pediatrických kazuistik v Evropě. Více než 30 % hospitalizací se týká pacientů mimo region, 14 % tvoří cizinci. V roce 2023 zde bylo sledováno 18 000 dětí se vzácnými onemocněními.


Zdroj: Vatican News, italská sekce

Focusy

Církev a společnost Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Zápisníky I.
Zápisníky I. Jiří Němec
Cena: 381 Kč
image:Image Porozumění světovým náboženstvím
Porozumění světovým náboženstvím Ludmila Muchová
Cena: 215 Kč
image:Image Štěstí jako téma současné teologie
Štěstí jako téma současné teologie Ondřej Kolář
Cena: 171 Kč
image:Image Mozaika
Mozaika Job D. Grash
Cena: 234 Kč

Související články