Před zlem nestačí zavírat oči, musíme se proti němu umět postavit, řekl Graubner

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace23. 12. 2023, 12.56

Všichni se snažíme budovat na zemi ráj, ale realita života nám ukazuje, že zlo existuje, že před ním nestačí zavírat oči a že nás před ním neuchrání žádná instituce ani zákon, řekl dnes v katedrále sv. Víta na bohoslužbě za oběti čtvrteční střelby na pražské filozofické fakultě arcibiskup Jan Graubner. "Pokud nechceme zlu podlehnout, musíme se proti němu umět postavit," dodal.

image:Image 48/source/orig/47789_zadusnimse-zaffuk-5.jpg
Foto: Jan Haken, Člověk a Víra

"Stále jsme všichni svým způsobem nějak v šoku z toho, co se stalo," řekl na úvod bohoslužby Graubner. "Je třeba, abychom jasně odsoudili to, co se stalo a zároveň abychom se podívali dopředu," dodal. Každý člověk podle něj musí objevit svůj podíl na šíření zla a najít odvahu ke změně myšlení. Společnost podle něj dostatečně nevnímá příčiny a důsledky a ztrácí schopnost naslouchat druhým přímo. "Dostáváme se do izolace, do neskutečného světa, k reálné samotě a opuštěnosti, byť třeba uprostřed davu," uvedl.

Na oltář byly během bohoslužby položeny růže, jedna za každou oběť. „A jednu přidáme i za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a tak zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti," řekl Graubner. Chceme tím vyjádřit víru, že láska musí nakonec vždycky zvítězit, doplnil.

"Život každého člověka je svou jedinečností obohacením a součástí životů nás ostatních, a proto je jeho ztráta nenahraditelná. Život mladého člověka je nenaplněnou možností vykonat pro ostatní mnoho dobrého," řekla v závěru mše rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Poděkovala všem, kdo posílají slova podpory, aktivně pomáhají i zdravotníkům a členům integrovaného záchranného systému. "I nadále si pomáhejme, buďme k sobě dobří, buďme k sobě ohleduplní a vzájemně si prosím buďme oporou. V tyto těžké chvíle by nikdo z nás neměl zůstat sám," dodala.

Bohoslužby se zúčastnil také prezident Petr Pavel, předsedové obou komor Parlamentu nebo pražský primátor. Vláda vyhlásila na dnešní den státní smutek - státní vlajky na úřadech a institucích vlají na půl žerdi a doplnily je černé prapory, v poledne se rozezněly kostelní zvony. Lidé vzdali úctu zemřelým a soustrast pozůstalým minutou ticha. Některá města zrušila nebo upravila adventní akce, dnešní program změnily i televizní stanice.

Bohoslužby připomínající oběti tragického útoku se dnes konají také v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, v ostravské katedrále Božského Spasitele a na dalších místech. V poledne se po Česku rozezněly kostelní zvony a veřejnost na mnoha místech uctila oběti útoku minutou ticha, stejně jako například hasiči, kteří na minutu nastoupili v zásahovém stejnokroji před hasičské stanice.

Střelba v univerzitní budově na Starém Městě je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka, vyžádala si 14 obětí. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část těžce. Zemřel i útočník, který po hrůzném činu obrátil zbraň proti sobě.

sou sd

Život z víry Předseda ČBK

image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter
image:Image Dějiny jezuitské spirituality