Představitel katolické církve se poprvé od reformace zúčastní královské korunovace

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 5. 2023, 10.47

Korunovace krále Karla III. v sobotu 6. května bude historickým okamžikem jak pro katolickou církev a britskou monarchii, tak pro celé Spojené království.

image:Image 30/source/orig/29283_23474_0_51446219943-ba7ce9206c-k.jpg
Kardinál Vincent Nichols

Poprvé od dob reformace se korunovačního obřadu oficiálně zúčastní katolický představitel spolu s dalšími křesťanskými zástupci z celé země, kteří byli pozváni, aby novému králi oficiálně požehnali. Řád bohoslužby, který vydala anglikánská církev, vysvětluje: "Pokrok v ekumenických vztazích od roku 1953 znamená, že se poprvé na tomto požehnání budou podílet křesťanští představitelé z celé země."

Požehnání se uskuteční krátce poté, co arcibiskup z Canterbury oficiálně korunuje krále Karla III., načež se na dvě minuty rozezní zvony Westminsterského opatství a poté bude zahájeno oficiální požehnání. Kardinál Vincent Nichols, katolický arcibiskup z Westminsteru, pronese:"Kéž Bůh vás zahrne bohatstvím své milosti, zachová vás ve své svaté bázni, připraví vás na šťastnou věčnost a nakonec vás přijme do své nesmrtelné slávy."

Mezi dalšími křesťanskými představiteli, kteří oficiálně udělí požehnání, jsou arcibiskup z Yorku, řecký pravoslavný arcibiskup Thyateiry, generální tajemník organizace Churches Together in England a arcibiskup z Canterbury.

Katolická biskupská konference Anglie a Walesu, jejíž je Nichols předsedou, vybízí katolíky, aby se před korunovací modlili zejména za nového krále pomocí modlitební karty, kterou vydala. Na modlitební kartičku Nichols připojil osobní vzkaz, který zní: "Korunovace krále Karla III. se bude konat ve Westminsterském opatství. Bude to první korunovace po 70 letech v našich zemích; vlastně první od doby, kdy naše zesnulá královna, Její Veličenstvo královna Alžběta, vstoupila do starobylého kostela jako mladá žena, aby převzala odpovědnost za monarchii. Ve svém prvním projevu k našim zemím po smrti královny, v souvislosti s její oddaností vlasti, Jeho Veličenstvo prohlásilo: "Tento slib celoživotní služby vám všem dnes obnovuji."

"Nikdo z nás si nedokáže představit, jak neuvěřitelné břemeno na sebe Jeho Veličenstvo vezme, až bude korunován králem po boku své manželky a královny Camilly. Svět se od roku 1953 nesmírně změnil a v životě všech se objevilo mnohem více příležitostí a výzev. Jako věrní občané našich zemí se nyní modleme za našeho krále, až se v plné míře ujme vysokého úřadu panovníka. Od středy 3. května do pátku 5. května žádají biskupové Anglie a Walesu každého katolíka v našich zemích, aby se modlil za Jeho Veličenstvo a královnu. Můžeme tak učinit v každodenní modlitbě, v níž budeme prosit Všemohoucího Boha, aby krále vedl v jeho určených úkolech. Můžeme se za něj modlit také, když se shromáždíme k modlitbě při mši svaté. Toto modlitební triduum vyvrcholí v pátek večer, kdy jsme požádali každé katolické společenství, aby před sobotní korunovací sloužilo zvláštní mši svatou za krále. Bude to vrcholný okamžik našich třídenních modliteb, kdy budeme prosit Boha o trvalé požehnání pro našeho nového krále a královnu. Při pohledu na korunovační den, který bude v celé Anglii a Walesu i v celém Commonwealthu provázen radostí a oslavami, svěřme krále Charlese a královnu Camillu našemu nebeskému Otci, aby je podporoval v jejich povinnostech po celý život", uzavřel své poselství kardinál Nichols.

Redakčně upraveno

Osobnosti