Premiér Fiala: Mé setkání s papežem mělo též duchovní rozměr

Autor: Filip Breindl Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace9. 6. 2022, 16.37

Po dnešní papežské audienci se premiér Fiala krátce setkal s novináři na Svatopetrském náměstí. Jak sdělil, dlouhý soukromý rozhovor s papežem Františkem se soustředil zejména na válku na Ukrajině, ačkoli se Svatý otec zajímal také o dění v České republice i tamní náboženskou situaci a nechyběly rovněž duchovní momenty. Během jednání s kardinálem Parolinem přišla řeč také na dosud neuzavřený česko-vatikánský konkordát.

image:Image 13/source/orig/12612_9735_0_844.jpeg

Filip Breindl, vatikanista Katolického týdeníku a externí editor Radia Proglas, ve svém dotazu navázal na předchozí rozhovor s premiérem Fialou.  Zajímal ho duchovní rozměr dnešní papežské audience, nahlížený zorným úhlem věřícího člověka.

Premiér Fiala: „Měl jsem možnost hovořit se Svatým otcem i o náboženských zkušenostech a o své cestě. Bavili jsem se o mé zkušenosti se skrytou církví, s podzemními církevními strukturami v době komunismu, o onom živém křesťanství, což papeže velmi zajímalo. Byla se mnou také moje manželka, kterou jsem měl možnost Svatému otci představit. Byl velmi potěšen tím, když jsem mu řekl, že jsme nedávno oslavili třicet let od naší svatby. Na závěr nám všem požehnal, takže tento duchovní rozměr to dnešní setkání mělo.“

Z jakého důvodu navštívil předseda vlády Papežskou kolej Nepomucenum? Na to odpověděl následovně:

„Zde v Římě je to významné místo s dlouhou tradicí – českou i československou, která sahá daleko do minulosti. Mám radost, že se setkám s lidmi, kteří tady v Římě žijí, působí v církvi, a že budu mít možnost mluvit s krajany. I z tohoto hlediska je má návštěva Nepomucena důležitá a byla zařazena do programu. Měl jsem možnost Nepomucenum vidět před třemi desítkami let, takže jsem zvědav, jak si oživím své vzpomínky“.

Rozhovor premiéra Fialy s novináři na Svatopetrském náměstí

Papež František Osobnosti

image:Image Oční lékař Karel Kuběna
Oční lékař Karel Kuběna Jana Langerová
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Postila I.