Premiér Fiala se setká s papežem, mluvit se bude i o Ukrajině

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Domácí
Datum publikace9. 6. 2022, 8.14

Český premiér Petr Fiala se dnes ve Vatikánu sejde s papežem Františkem. Mluvit spolu budou o situaci na Ukrajině, uprchlické vlně i nadcházejícím českém předsednictví Evropské unie. Předseda vlády chce také pozvat hlavu katolické církve na návštěvu České republiky, kam naposledy v roce 2009 zavítal Františkův předchůdce Benedikt XVI.

image:Image 13/source/orig/12592_petr_fiala.jpg
Zdroj: Profimedia

Papež přijme premiéra na soukromé audienci v Apoštolském paláci dnes ráno, poté bude Fiala jednat také se státním sekretářem Pierem Parolinem, který je šéfem vatikánské diplomacie. V české delegaci jsou rovněž vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka a předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda. Předsedu vlády doprovází jeho manželka Jana.

„Návštěva Vatikánu má pro mě samozřejmě ten rozměr společenský a politický, ale pro mě jako pro věřícího člověka i rozměr duchovní, takže je to pro mě něco mimořádného. Současně máme možnost posunout vztahy mezi Svatým stolcem a Českou republikou i na smluvní úrovni,“ řekl Fiala novinářům ve středu před odletem na zahraniční cestu, která vedla přes Berlín. „Samozřejmě využiji té příležitosti, abych Svatého otce pozval na návštěvu České republiky,“ dodal.

Poslední českým premiérem, který měl příležitost osobně hovořit s papežem, byl v roce 2017 Bohuslav Sobotka. František tehdy přijal lídry EU, kteří jednali na summitu v Římě.

lep lsa

Papež František Osobnosti

image:Image Pražští arcibiskupové moderního věku
Pražští arcibiskupové moderního věku Marek Šmíd
image:Image Vyznání na hraně času a věčnosti I.
Vyznání na hraně času a věčnosti I. Karel Skalický
image:Image Evangelium lesní moudrosti