Případem P. Rupnika se bude znovu zabývat Dikasterium pro nauku víry

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 10. 2023, 14.58

Podle tiskového prohlášení Svatého stolce z pátku 27. října, ruší papež František promlčecí lhůtu v případu P. Marka Rupnika, který byl obviněn z psychického a sexuálního zneužívání, aby Dikasterium pro nauku víry mohlo přezkoumat jeho případ a proběhl kanonický proces týkající se obvinění proti bývalému jezuitovi.

image:Image 22/source/orig/21251_rupnik.jpg

Papež František požádal Dikasterium pro nauku víry, aby přezkoumalo případ bývalého jezuity P. Marka Rupnika, kterého přibližně 20 řeholnic z komunity Centra Aletti, obvinilo z psychického a sexuálního zneužívání.

V pátečním prohlášení Tiskové kanceláře Svatého stolce se uvádí: "V září Papežská komise pro ochranu nezletilých upozornila papeže na závažné problémy při řešení případu P. Marka Rupnika a na nedostatečný kontakt s oběťmi. Svatý otec následně požádal Dikasterium pro nauku víry, aby případ přezkoumalo, a rozhodl se zrušit promlčecí lhůtu, aby mohl proběhnout proces. Papež je pevně přesvědčen, že pokud se církev musí od synody něčemu naučit, pak je to pozorné a soucitné naslouchání trpícím, zejména těm, kteří se cítí být od církve odstrčeni na okraj společnosti."

Včera se také objevila v médiích informace, že P. Marko Rupnik byl na konci srpna inkardinován do koperské diecéze ve Slovinsku (z Tovaryšstva Ježíšova propuštěn v červnu 2023).

Ochrana nezletilých v církvi

image:Image Výstup na horu manželství
Výstup na horu manželství Elias Vella
image:Image Proč Bohu není jedno, s kým spím?
Proč Bohu není jedno, s kým spím? Sam Allberry
image:Image Manželské karty
Manželské karty
image:Image Letecký motor ve dřezu aneb rozhovory o umírání