Připomínáme si 65 let od úmrtí blahoslaveného Metoděje Dominika Trčky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 1. 2024, 12.37

Letos si připomínáme 65 let od úmrtí mučedníka Metoděje Dominika Trčky, kterého prohlásil za blahoslaveného papež Jan Pavel II. v roce 2001. Při této příležitosti probíhá v kostele Panny Marie Pomocné v německém Chamu výstava věnující se Akci K, která potrvá do konce ledna 2024 a jejímž autorem je Josef Hovorka. Česká jazyková verze výstavy je součástí expozice Památníku Vojna u Příbrami.

image:Image 50/source/orig/49192_20231105-123911m.jpg

Výstava Akce K představuje životní osudy redemptoristů, kteří působili na Svaté Hoře. Na panelech výstavy jsou popsány příběhy přibližující život Metoděje Dominika Trčky, Josefa Břicháčka, Stanislava Muzikáře a dalších. Expozice je doplněna o zamyšlení současného redemptoristy Petra Beneše.

Kněz a řeholník Metoděj Dominik Trčka během první světové války pomáhal uprchlíkům. Za druhé světové války se snažil získávat křestní listy pro Židy, aby jim zachránil život. Ve vykonstruovaném procesu ho komunisté odsoudili na dvanáct let vězení. Za zpěv vánoční písně ho pak zavřeli do cely bez jídla a topení, kde dostal zápal plic a na následky této nemoci zemřel 23. března 1959.

Vznik německé jazykové verze výstavy podpořila nadace Renovabis a Arcibiskupství Kolín nad Rýnem. Výstava Akce K je součástí projektu Naučné stezky – Po stopách politických vězňů s názvem „Zapomenutá místa a příběhy, které nezůstanou zapomenuty.“

Osobnosti Kultura

image:Image Kardinál Stefan Wyszyński
Kardinál Stefan Wyszyński Rafal Latka, Beata Mackiewiczová, Dominik Zamiatała
image:Image Matteo Ricci. Jezuita v Číně (1552–1610)