Probíhá XXII. plenární shromáždění ženských generálních představených

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 5. 2022, 15.46

„Podporujeme cestu, na které může každý promluvit a cítit se součástí většího společného projektu,“ říká sestra Jolanta Kafková, prezidentka Mezinárodní unie generálních představených, ve své pozvánce na XXII. plenární shromáždění. Účastnit se bude možné osobně (v Římě) a dálkově od 2. do 6. května.

image:Image 12/source/orig/11082_7810_0_844.jpeg

„Přijmout zranitelnost na synodální cestě": mnohem víc než jen fráze. To je plán pro téměř 700 řeholnic ze 71 různých národností, které se od pondělí 2. do pátku 6. května sejdou ve věčném městě na XXII. plenárním shromáždění Mezinárodní unie generálních představených (UISG).

V roce 2022 se program jejich setkání inspiruje vědomím zranitelnosti, kterou zažily v posledních dvou letech, poznamenaných jak koronavirem, tak nyní válečným dramatem. V římském hotelu Ergife je fyzicky přítomno 514 řeholnic, 181 se jich zaregistrovalo k účasti online. Podle UISG jsou nejvíce zastoupenými zeměmi Kongo, Nigérie, Ghana, USA, Brazílie, Kanada, Mexiko, Indie, Korea, Japonsko, Francie, Itálie, Španělsko a Německo.

„Ať jsou všichni jedno“

Po představení programu setkání, které se uskutečnilo v pátek 29. dubna v poledne v Tiskovém středisku Svatého stolce, promluvila k mikrofonům Vatikánského rozhlasu – Vatican News sestra Jolanta Kafková, předsedkyně UISG.

Kafková potvrdila, že v rámci synodální cesty 2021-2023 je Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života vyzvala, aby se podílely na životě místní církve v komisích, svou přítomností, nasloucháním a péčí o to, aby byly slyšet všechny hlasy.

Domnívala se také, že reflexe na vnitřní úrovni řeholních řádů může ovlivnit obnovení jejich poslání. "Věříme, že jedním z přínosů je nabídnout s větším důrazem bohatství spiritualit a charismat pro dobro církve a učit se jeden od druhého," řekl Kafka.

Význam vytváření bezpečného prostředí pro všechny

Doprovázení generálních představených je prvkem, který zmiňuje sestra Kafková, která se zasazuje o kulturu pečování a ochrany. Jejich cílem je také zvýšit povědomí o jejich odpovědnosti za prevenci zneužívání.

Kafková uvedla, že UISG podporuje vzdělávání v této oblasti. Například v březnu 2022 uspořádala dvoudenní online kurz "Pojmenování nepojmenovatelného", který vedla sestra Ianire Angulo Ordorika, ESSE, členka Kongregace služebnic Nejsvětější Eucharistie a Matky Boží. Setkání se zúčastnilo více než 450 řeholníků a laiků, kteří se podle sdělení UISG různým způsobem angažují v oblasti prevence fyzického a sexuálního zneužívání, zneužívání moci a svědomí.

Kafková informovala, že UISG má také společnou komisi s Unií generálních představených, která doprovází instituty při vytváření protokolů a školí sestry, aby zabránily všem druhům zneužívání.

Úloha diakonek v rané církvi

Ohledně dotazu, který UISG před šesti lety položila Svatému otci ohledně možnosti jáhenského svěcení žen, sestra Kafková odpověděla, že tuto otázku analyzovala první komise, jejíž práce je nyní ukončena. Dodala však, že papež si přál, aby byla tato záležitost důkladně prozkoumána, a proto byla před dvěma lety ustavena druhá komise, která čeká na výsledky.

Řeholnice prokládaly rozhovory, chvílemi ticha, zpětnou vazbu, rozhovory u stolů, adorací a dalšími aktivitami. V pondělí 2. května se zaměří na zranitelnost. Úterý 3. května bude věnováno tématu "Směřování k synodálnímu procesu". Ve středu 4. května se zaměří na řeholní život a synodalitu, ve čtvrtek 5. května na téma "Radikální přijetí: na cestě k periferiím" a v tento den budou mít audienci u Svatého otce. A konečně v pátek 6. září budou pracovat na téma "Povolány k proměnění se".

Modlitba shromáždění 2022

PANE JEŽÍŠI, U PATY TVÉHO KŘÍŽE

slyšíme KŘIK SVĚTA.

Pomoz nám OBEJMOUT RÁNY LIDSTVA.

Víš, že jsme ZRANITELNÉ a CHUDÉ.

ale svou MILOSTÍ nás POSILUJ, OBNOVUJ NÁS,

a pošli nás do SVĚTA.

Dej, ať HLÁSÁME tvé SLOVO a přinášíme NADĚJI.

a žijeme ve SPOLEČENSTVÍ a rozséváme LÁSKU.

Nauč nás chodit SPOLEČNĚ jako CÍRKEV

se snahou ZAČLENIT VŠECHNY.

Pomáhej nám sdílet naše ŽIVOTY,

náš ČAS a naše NEJISTOTY,

vzájemně se JEDNA OD DRUHÉ učit na CESTĚ.

Kéž můžeme důvěřovat v SÍLU TVÉHO DUCHA.

a vždy na tobě ZÁVISET.

NAUČ nás MODLIT SE a ŽÍT tvá SLOVA:

Přijď KRÁLOVSTVÍ tvé,

buď VŮLE tvá

Kéž naše SRDCE ODPUSTÍ

a dáš nám, abychom se OBRÁTILY K TOBĚ.

Skrze našeho PÁNA JEŽÍŠE KRISTA

ve společenství s OTCEM a DUCHEM SVATÝM,

na věky věků. AMEN

Autor: Sebastian Samson Ferrari (upravil pb)

Řeholní život

image:Image Příprava na manželství
Příprava na manželství Aleš Opatrný
image:Image Vykročit do neznáma
Vykročit do neznáma Jack Mardesic
image:Image Nemocí stala se pravda
Nemocí stala se pravda Marek Vácha
image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros