Prohlášení předsedy COMECE ke Dni Evropy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 5. 2023, 14.28

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) zveřejnila v úterý 9. května, v Den Evropy, prohlášení svého předsedy, biskupa Mariana Crociaty.

image:Image 30/source/orig/29615_mgr-crociata-comece-president.png
Mons. Mariano Crociata
Foto: VM

Letos si opět připomínáme Den Evropy na pozadí tragických událostí války na evropské půdě, která způsobuje lidem na Ukrajině fyzické, materiální i duchovní utrpení. Ekonomické důsledky války se podepisují na sociálních podmínkách obyvatelstva, které se více než rok zhoršují, přičemž ještě ničivější jsou jejich dopady na nejslabší část společnosti.

Třiasedmdesát let po prohlášení Roberta Schumana je potřeba jednoty a míru stále naléhavější, jak připomněl i papež František ve svém proslovu na plenárním shromáždění COMECE 23. března loňského roku. Evropská unie vznikla v důsledku světové války, která přinesla nesmírnou zkázu a nespočet obětí. Tyto okolnosti se dnes jeví jako znepokojivě aktuální a vyzývají nás, abychom znovu a s novým odhodláním nalezli důvody a vůli usilovat o evropskou jednotu a mír.

COMECE, hlas biskupských konferencí Evropské unie, chce být tlumočníkem tohoto úsilí. Hodlá k němu přispět i formací svědomí, abychom si uvědomovali a převzali zodpovědnost za dobu, ve které žijeme. Biskupové EU považují za svůj úkol povzbuzovat a spolupracovat ve snaze o jednotu prostřednictvím ideových i materiální zájmů, které spojují národy a tvoří EU.

Důrazně žádáme všechny členy EU, aby bylo vynaloženo veškeré úsilí k překonání konfliktu, aby bylo dosaženo spravedlivého míru. To jsou nezbytné předpoklady pro život v rámci Evropské unie i za jejími hranicemi.

Církev a společnost