Projekt Betlémy 2023

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace19. 12. 2023, 15.21

Projekt Betlémy 2023 navazuje na tradiční putování křesťanů po kostelích v období Vánoc, které probíhá již řadu desetiletí. Letošní dvanáctý ročník akce Betlémy od 24. prosince po celé vánoční období propojuje chrámy nabízející zpřístupnění jesliček široké veřejnosti mimo rámec bohoslužeb.

image:Image 48/source/orig/47521_30738_0_sv-jindrich-praha-betlem2-1.jpg

Do projektu Betlémy 2023 se v Praze zapojilo 55 chrámů a ve Středočeském kraji 28. Vedle katolických kostelů se přidal také jeden kostel evangelický a jeden z Církve českoskovenské husitské. Projekt navazuje na celorepublikovou aktivitu Křesťanské Vánoce, do které se v letošním roce zapojilo 229 míst.

Projekt Betlémy 2023 je doplněn řadou doprovodných programů, možností zapojit se do dětských aktivit v místě a také vánoční hrou pro děti Sestav si svůj betlém. Pro letošní rok byl vytvořen zcela nový kreslený betlém obsahující 35 figurek a bohaté pozadí znázorňující Prahu. Autorem nového betléma je Marion Lišková. V každém zapojeném místě je k dispozici jedna z postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky (do vyčerpání zásob).

Letošní ročník je zvláštním způsobem jubilejní, protože si připomínáme osm set let od prvního živého betléma slaveného venkovskými občany italského městečka Greccio na popud Sv. Františka z Assisi. Tato výjimečná událost je považována za první betlém v novodobé historii.

Zájemce zveme, aby si návštěvní hodiny vždy ověřili na webu https://www.krestanskevanoce.cz.

Zde jsou také veškeré informace o betlémech, zapojených kostelích, časech zpřístupnění i nabídce doprovodných akcí.

Koordinátor akce

Pastorační středisko, Arcibiskupství pražské, Thákurova 3, 160 00 Praha 6

P. Mgr. Ing. Michal Němeček, ředitel Pastoračního střediska AP, tel: 724 949 935, nemecekmichal@apha.cz

Jiří Prinz, mluvčí Arcibiskupství pražského, tel. 724 882 842,  jiri.prinz@apha.cz

Advent a Vánoce

image:Image Kde je ten právě narozený Král?
Kde je ten právě narozený Král? Česlava Talafantová
image:Image Betlém