Prokuratura v Mnichově prověřuje 42 případů možného zneužívání v církvi

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 1. 2022, 10.39

Státní zastupitelství v Mnichově prověřuje 42 případů souvisejících se zneužíváním ve zdejší katolické církvi. Uvedla to dnes agentura DPA s odvoláním na mluvčí státního zastupitelství Anne Leidingovou. Ve čtvrtek právní experti zveřejnili zprávu o stovkách případů sexuálního zneužití v mnichovsko-freisinské arcidiecézi. Uvedli také, že ve čtyřech z těchto případů pochybil pozdější papež Benedikt XVI., když zdejší arcibiskupství v letech 1977 až 1982 vedl.

image:Image 8/source/orig/7258_Benedikt.jpeg
Zdroj: Reuters

Rozsáhlá zpráva, jejíž vypracování zadala sama německá katolická církev, na 1700 stranách rozebírá stovky případů sexuálního obtěžování a zneužití, které se dotkly téměř 500 obětí. Údajně se jich dopustilo 235 představitelů katolické církve, z nichž 170 byli kněží. V mnoha desítkách případů údajní útočníci pracovali v církvi i poté, co její špičky dostaly upozornění na sexuální obtěžování.

Týká se to také kněze Petera Hullermanna, kterého v roce 1980 církev kvůli obtěžování chlapců přesunula ze Severního Porýní-Vestfálska do Bavorska, kde mohl dále působit. Právě to je jeden z případů, v nichž měl podle zprávy zasáhnout kardinál Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI.. Ten pochybení odmítá a tvrdí, že nevěděl o tom, čeho se daný kněz v minulosti dopustil.

Státní zastupitelství dnes uvedlo, že na základě zprávy, jejíž části mělo k dispozici už loni, prověřuje celkem 42 případů. „Jde výhradně o ještě žijící církevní činitele,“ poznamenala mluvčí prokuratury. Pokud se ukáže, že v nich mohl být porušen zákon, podniknou vyšetřovatelé další kroky. Předně si v takovém případě vyžádají další podklady od právníků, kteří zprávu publikovali. Údaje, které nyní mají k dispozici, jsou totiž „silně anonymizované“.

Ochrana nezletilých v církvi

image:Image Rodinné šachy lásky